Ceza Hukuku kurallarının yer bakımından uygulama alanı ve güncel sorunlar
Application area of Criminal Law rules as a place and current problematics
- Tez No: 370294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ceza hukuku kurallarının yer bakımından uygulama alanı, ulusal ve uluslararası ceza hukukunun bir konusu olarak, devletlerin, cezalandırma yetkilerinin hangi coğrafi alan üzerinde işlenen suçlar hakkında uygulanacağı belirler. Küreselleşme olgusunun beraberinde getirdiği sonuçlardan biri olarak suçların küreselleşmesi, devletleri, klasik cezalandırma kurallarının kapsamını genişletmeye sevk etmiştir. Sınır-aşan suçlulukla mücadelenin gerektirdiği devletlerarası işbirliğinin sağlam temeller üzerine kurulmasında, ceza hukuku kurallarının yer bakımından uygulanması konusunun, devletlerin ceza hukukları arasındaki uyumu sağlayacak önemli bir rolü bulunmaktadır. Çalışmamızda, devletin cezalandırma yetkisinin uluslararası hukuk ve kamu hukukundaki temellerine inilerek, günümüz devletler uygulamasındaki kullanım şartlarına ve bu kapsamda Türk Ceza Hukukundaki teorik temelleri ile uygulama örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Application area of criminal law rules as a place, which is a subject of national and international criminal law, defines that state's jurisdiction to punish will be exercised on crimes where geographically committed. Globalization of crimes, which is one of the results of globalization, has made states expand their regular jurisdiction rules. Application area of criminal law rules as a place has a significant role to accommodate to criminal laws of states pertaining to international cooperation which is essential in combatting cross-border crimes. In this study, it was mainly focused on the state's jurisdiction to punish with its conditions of exercising in states practice and theoretical grounds and court's decisions in Turkish Penal Law by getting examined of its grounds in international law and public law.