Adam çalıştıranın sorumluluğu
The liablity of the employer
- Tez No: 437274
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Çalışmamızın konusu adam çalıştıranın sorumluluğudur. Adam çalıştıranın sorumluluğu, üretim yöntemlerinin ve tekniğin gelişimi, iş bölümüne duyulan ihtiyaç sebepleriyle sürekli bir gelişim göstermiş ve göstermeye de yapısı gereği devam edecek bir kavramdır. çalışmamızda ilk olarak klasik manasıyla adam çalıştıranın sorumluluğu türü incelenmiş olup, buna ilişkin hukuki niteliği, şartları, yöneltilen eleştiriler ve çözüm önerileri bu bölüm altında ele alınmıştır. Adam çalıştıranın özel türü olarak kabul ettiğimiz organizasyon sorumluluğuna ise bir başka bölümde yer verilmiştir. organizasyon sorumluluğunun genel manası, sorumluluk şartları, hukuki niteliği ve de lege feranda çözüm yolları incelenerek hukuki anlamda var olan belirsizliğe çare bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our dissertation's subject isthe liability of the employer. The notion of liability the employer has improved continously for the reason of the need of job sharing and development of the method and technique of the products. The types, the legal qualification, the conditions of the liabilityemployer are examined under the first part of our dissertation. After examing these subject, the notion of the liability of organization which is the one of the type of the employer are analyzed under the second part of our dissertation. In this part, the definition, the conditionsi the legal qualification of this liability are studied and the elimination of uncertainty aspects of this concept by examing the de lege frenda solution's methods are targeted.