Türk bankacılık sektörünün yapısı ve istihdam analizi
The structure of Turkish banking sector and its labour analysis
  1. Tez No: 370302
  2. Yazar: VOLKAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye'de bankacılık sektörü üzerine yapılan çalışmaların önemli bir bölümü, bankaların gelişen finansal performansları üzerine yoğunlaşmaktayken bankacılık sektörü işgücü piyasasına doğrudan odaklanan bir çalışmanın eksikliği ortadadır. Bankacılık sektörü yapısının başka açılardan da ele alınması sorunsalı; sektör yapısı ve istihdam analizini bir arada gerçekleştirmeyi, sektör hakkında güncel ve karşılaştırılabilir bir değerlendirme yapmayı bu çalışmada ön plana çıkarmıştır. İstihdamın pazarlık gücünü ve bireysel ücret farklarını ele almak amacıyla yapılan çalışmada iki adet ampirik analiz hazırlanmıştır. Bunlardan ilki, beşeri sermayenin ücret farklarına etkisini tespit etmeyi; ikincisi ise ücret ve sosyal güvenlik ödemelerinin birlikte muhasebeleştiği personel giderleri ile net kar ve vergi karşılıklarının artış ve trendlerini ele almayı amaçlamıştır. Analizin sonuçları, eğitim seviyesinin bankacılık sektöründeki ücretleri ayrıştırma gücünü daralttığına ve personel ücretlerinin doyum noktasına yaklaştığına işaret etmektedir. Öte yandan kamu otoritesinin, vergi gelirlerini maksimize etmek veya reel bazda vergi gelirlerini artırmak yerine, bankacılık sektörünün derinliğini artırmayı hedeflediği anlaşılmaktadır. Bankacılık sektörü özelinde yapılmış bu çalışma, ayrıca yatırımcılara getirilerini sermaye gruplarına göre ayırt etme imkanı da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While an important proportion of academic research in Turkey have been focused on the developing financial performances, the absence of a study focusing on the labor market structure of the sector is clear. The problematique of handling the structure of banking sector from another point of view has prioritized an updated analysis of the financials and employment simultaneously and led to a comparable evaluation in this study. Two empirical analyses have been put forward in order to handle wage gaps and the bargaining power of labor. The first one primarily aims at determining the effect of human capital on wage differentials; while the second one aims at handling the increase and the trends of net profits, provisions for taxes and employment costs, which cover wage and social security payments concurrently. The results indicate that the power of educational level on wage differentials gets narrowed, as the wages approach saturation point. On the other hand, public authority seems to prefer increasing financial depth, instead of increasing or maximizing real tax income.