Türkiye'de iş adamı dernekleri ve siyasi faaliyetleri: MÜSİAD örneği
Businessman association's political activities in Turkey: case of MÜSİAD
- Tez No: 370301
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren iş adamı derneklerinden MÜSİAD tarafından gerçekleştirilen kurumsal siyasi faaliyetlerin nedenlerini ve bu faaliyetleri uygulama biçimlerini ortaya koymaktır. Şirket sahipleri olarak iş adamlarının ve birçok iş adamının bir araya gelerek oluşturdukları iş adamı derneklerinin siyasi faaliyet yürütmelerine etki eden faktörler içinde bulundukları ülkelerin siyasi koşulları, şirketlerin kurumsal yapıları, şirketlerin büyüklüğü, şirketlerin devlete olan bağımlılık düzeyi gibi faktörlere göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada öncelikle kurumsal siyasi faaliyetin tanımı, kurumsal siyasi faaliyet çeşitleri, bu konuyla ilgili kuramsal yaklaşımlar, kurumsal siyasi faaliyeti etkileyen faktörler ve kurumsal siyasi faaliyet uygulamalarının sonuçlarıyla ilgili yazın taramasına yer verilmiştir. Ardından Türkiye'de iş adamı derneklerinin ortaya çıkışını ve yürüttükleri faaliyetleri anlamlandırmak üzere Türkiye'de devlet ve iş dünyası ilişkisi açıklanıp, ticaret odalarından iş adamı derneklerine geçiş serüveni anlatılmıştır. Daha sonra ise araştırma sürecinde kullanılan yöntem, araştırma modeli ve örnekleme yer verilmiştir. Son bölümde ise bu araştırmanın örneklemini oluşturan iş adamı derneklerinden MÜSİAD'ın süreli yayın olarak çıkardığı Çerçeve dergisinden derlenen veri setleri Tematik Analiz yöntemiyle incelenmiş ve MÜSİAD'ın siyasi faaliyet yürütmesine etki eden 5 tema ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the reasons of corporate political activities conducted by MUSIAD, one of the businessmen associations operating in Turkey, and the ways of practice of these activities. Some of the factors that affect the businessmen associations, created by businessmen who own companies and their involvement in political activities are the political conditions of the countries in which they operate corporate structures of the companies, size of the companies and their dependency levels on state. In this study, first of all, a literature review on the definition of corporate political activity, types of political activities, theoretical approaches on this subject, factors effecting corporate political activity and the results of corporate political activities is conducted. Then the journey from commerce chambers to businessmen associations in Turkey was examined by explaining the state-business relations in Turkey to understand the appearance of businessmen associations in Turkey and the activities they conduct. Then, the methodology used in the research, the research model and sampling are examined. In the final chapter, the data sets collected from the journal named Çerçeve, published by MUSIAD, one of the businessmen associations of the sampling, are examined by using Thematic Analysis methodology and 5 themes effecting MUSIAD's political activities were revealed.