Discours sur la démocratisation en Turquie: Etude de cas à partir de trois think tanks Turcs (TESEV,SETA, USAK)
Türkiye'de demokratikleşme söylemi: Üç think tank üzerine bir çalışma (TESEV, SETA, USAK)
- Tez No: 370306
 - Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2010
 - Dil: Fransızca
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye politikasında 1990'ların başından günümüze akademik bilgi ve politika yapma ilişkilerinin zemininde demokratikleşme süreci kapsamında bir dizi değişiklikler izlenmiştir. 1980'lerde Türkiye'nin dünya ekonomisiyle bütünleşmesinin ardından bu süreç hızlanmış, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde uyguladığı reformalarla beraber Türkiye siyaseti yeni ve bir önceki döneme göre ifade özgürlüğü açısından çeşitliliğin yaşandığı bir demokratikleşme sürecine girmiştir. Bu sürece paralel olarak Türkiye'deki bilgi ve politika yapma ilişkilerini bir araya getiren, Amerika'dan ilham alan düşünce kuruluşları, daha önceden Türkiye'de tartışılması tabu olarak görülen birçok konuda örneğin kürt sorunu, ermeni sorunu gibi, çalışmalar yaparak, kamu oyunu ve karar alıcıları etkilemeye çalışmışlardır. Bu çalışmada Türkiye'de 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan düşünce kuruluşlarından en önemli üç tanesinin TESEV, USAK ve SETA demokratikleşme söylemleri incelenerek, son dönem Türkiye'deki demokratikleşme sürecindeki etkileri araştırılacaktır. Son olarak, Türkiye'de konuşlananan bu üç düşünce kuruluşunun ilk etapta demokratikleşme söylemleri ardından da, Türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki en önemli sorunu olarak addedilen Kürt Sorununa dair yaptığı raporlardaki söylemlerine değinilerek, devlet, hükümet ve kamuoyula ilişkileri gözler önüne konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the early 1990s, the observer of politics in Turkey have noticed a series of changes in the process of democratization between power and knowledge in the apprehension of the public policy. In this area, concordance of European reform movements on a path of neoliberal policies, has leaded to a higher level of freedom of speech in Turkey. Parallel to this process, American inspired think tanks, slipping into the Turkish political scene, profoundly transformed the look of opinion on certain topics which were previously not being discussed. The objective of this research is to try to understand, by choosing to be a part of the analysis of“science of government”, the relationship between think tanks and government for nearly fifteen years. It is a discourse analysis of democratization of three think tanks TESEV, USAK and SETA, the largest of Turkey in order to stage their ideas and influence in the scientific process of democratization in recent years in Turkey. It is planned to show, as a case study, analyzing the reports of three think tanks on the Kurdish question, the most studied and spoken issue in Turkey, and the affect on the initiation of the Democratic Opening policy of AKP.