Marka Hukuku ve internet alan adları
Trademark Law and internet domain names
  1. Tez No: 370307
  2. Yazar: EMRAH ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmamızda genel olarak internetin ama özelde alan adlarının marka hukukuna yaptıkları etki ile alan adı ve marka uyuşmazlıklarını incelemeyi amaçladık. Bu incelemeyi yaparken öncelikle Alan Adı Sistemi ve alan adının hukuki niteliğini ardından da marka ve alan adı uyuşmazlıkları ve çözüm yolları üzerinde durulmuştur.Alan adları teknik olarak Internet kullanıcısının istediği web sitesine ulaşmasını sağlayan bir telefon numarasının işlevini icra etmekte ise de, elektronik ticaretin ve elektronik reklamların giderek artması ve firmaların markalarını ve ticaret unvanlarını alan adı olarak tescil ettirmeleri üzerine, alan adları ikinci bir anlam kazanmış ayırt edici ad ve işaret özelliği elde etmişlerdir. Bu da üçüncü şahısların ayırt edici ad ve işaretleri ile benzeyen alan adlarını kendi adlarını hak sahiplerinden daha çabuk hareket ederek tescil ettirdikleri siber korsanlığı faaliyetlerinin doğmasına neden olmuştur.Öte yandan, ünlü alan adlarının üçüncü şahıslar tarafından marka olarak tescili problemi de ortaya çıkmıştır. Bu durumda alan adı sahibinin haklarının korunması için hukuki yolların bulunması da gerekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to evaluate the influence of the domain names to the trademark law and the conflicts between the Internet domain names and the trademarks, it was necessary, primarily, to analyze the legal nature of the domain name in Internet and the nomination system and then to examine the different types of the possible conflicts between the domain names and the trademarks in order to find alternative ways of their resolution.Although, domain names technically function like a telephone number, which helps the Internet users to access to the desired web site, due to the increasing volume of e-commerce and e-advertisements, as the companies consistently try to use their trademarks and trade names to access their web sites, domain names have acquired a secondary meaning and have acquired the nature of business identifiers.This has resulted in on the one hand, the cybersquatting activities, through which, the cybersquatters grab domain names which are identical to or confusingly similar to the other business identifiers of third parties by acting more quickly than the owners of rights. On the other hand, this has also resulted in registry of famous domain names as a mark by tierces. So we need to find a solution to protection of domain names owners.