II. Dünya Savaşı sonrası Kosova'daki Müslüman Türk azınlığın siyasi hayatları
After the Second World War in Kosovo Muslim Turkish minorities political life
- Tez No: 370391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Balkan Savaşlarından sonra Osmanlı'nın bu topraklardan çekilmesinin ardından buradaki Türkler çeşitli olumsuzluklar yaşamıştır. Bu olumsuzlukların başında yaşanan göç hareketleri ve buradaki Türk nüfusunun azınlık durumuna düşmesi geliyordu. Ayrıca Türkler bundan sonra ki dönemde söz hakkına sahip olamamışlardır, ancak yılmamışlar en azından Meclise girmeyi başarmışlardır. Burada Türk toplumunu savunma hakkını elde etmişlerdir. Ve görevlerini de en iyi şekilde yapmaya çalışmışlardır. Hazırlanan bu çalışmada 1950 yıllarından sonra Kosova'da ki Türk siyasetçileri, Türk partileri tanıtılmış ve bunların görevleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After Balkan Wars, following Ottoman's withdrawal from these lands, Turks had been faced with some troubles. Emigration movements and Turkish population being fallen into minority status were the main ones of these troubles. Moreover, through the next period Turks could not have a voice too much. However, they were not daunted and at least they succeeded in entering into the assembly. Meanwhile, they had the right to defend Turkish society and tried to do their duty in a best way. In this study, Turkish politicians and Turkish parties in Kosovo after 1950 are introduced and the information about their duties is given.