Sırbistan'da etnik milliyetçilik: Siyasi partiler temelinde bir inceleme (2007-2017)
Ethnic nationalism in Serbia: A study based on political parties (2007-2017)
  1. Tez No: 562401
  2. Yazar: HATİCE DENİZ HIZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Milliyetçilik, ortaya çıkışından itibaren dünya siyasetinde belirleyici bir faktör olmuştur. Disiplinler arası bir kavram olmakla beraber, etkisini gösterdiği coğrafyalarda farklı şekillerde vuku bulmuş, bu durum alt tür milliyetçilik tanımlarını doğurmuştur. 1789 Fransız Devrimi'nin çıkış noktası olduğu, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı'nın önemli nedenlerinden olan milliyetçilik, Balkan coğrafyasını da derinden etkilemiştir. 1990'lı yılların başında Sovyet Bloğunun yıkılması çok uluslu federal bir yapıya sahip olan Yugoslavya'yı da etkilemiş, milliyetçi hareketler her cumhuriyette farklı şekilde seyretmiştir. Kendisini“Yugoslav”mirasının savunucusu olarak gören Sırbistan, dağılma sürecinde önce federasyonun bütünlüğünü korumaya çalışmış, daha sonra etnik milliyetçiliğin etkisinde kalarak“Büyük Sırbistan”hayaliyle Hırvatistan, Kosova ve Bosna-Hersek üzerinde yaptırımlar uygulamıştır. Yaşanan iç savaşların sonucunda Sırbistan emellerine ulaşamamış, yoluna önce Karadağ ile bir devlet yapılanmasıyla, daha sonra ulus-devlet olarak yalnız başına devam etmiştir. Miloseviç sonrası dönüşüm yaşayan Sırp siyasetinde, devam eden yıllar süresince geçmişten gelen milliyetçi miras kimi siyasetçiler tarafından sahiplenilirken, kimi siyasetçiler alternatif çözüm arayışlarına girmişlerdir. Bu çalışmada, siyasi partiler temelinde Sırbistan'daki etnik milliyetçi hareketler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nationalism has been a determining factor in world politics since its emergence. Although it is an interdisciplinary concept, it has occurred in different ways in the geographies where it shows its effect. Nationalism, which was the starting point of the French Revolution in 1789, and one of the important reasons of the First World War and the Second World War, deeply influenced the Balkan geography. The collapse of the Soviet bloc in the early 1990s also affected Yugoslavia, which had a multinational federal structure, and nationalist movements remained in a different way in every Yugoslavian republic. Serbia, who assumes itself as the inheritor of Yugoslavia, tried to provide the unity of the federation during the process of the disintegration. However, the aim of“Greater Serbia”did not work. Under the influence of ethnic nationalism, Serbia has imposed sanctions on Croatia, Kosovo and Bosnia and Herzegovina. At the end of the civil wars, Serbia had a federation with Montenegro, which split in 2006. From that time on, Republic of Serbia remains as a nation-state. After the end of the Milosevic era, Serbian politics has its transformation. Although some politicians inherited the nationalist heritage during the following years, the others looked for the alternative solutions. In this study, ethnic nationalist movements in Serbia will be examined on the basis of political parties.