Yunanistan Trakyası'da kült merkezleri
The cult centers in Greek Thrace
  1. Tez No: 370402
  2. Yazar: BAHAR EMİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Yunanistan Trakya'sı kuzeyinde Rhodope Dağları, batıda Nestos Nehri, doğuda Hebros Nehri, güneyde ise Ege Denizi ile sınırlanan bölgeyi kapsamaktadır. Coğrafi konum olarak, hem deniz hem kara yoluyla, Yunan dünyasıyla Anadolu'yu, Asya ile Avrupa'yı birleştirmesi ve uzun tarihi boyunca önemli olaylara sahne olmuştur. Konumuz olan Yunanistan Trakyası'nda kült merkezleri adlı bu çalışmada, bu coğrafyada yer alan yerleşmeler incelenmiş ve burada yer etmiş inançların araştırılması amaçlanmıştır. Yunanistan Trakyası'nı oluşturan üç ana bölge altında on beş yerleşim sıralanmıştır. Bunlar, Ksanthi Bölgesinde Abdera, Thermes, Kosmiti, Rhodope Bölgesinde Maroneia, İasmos, Agiasma, Pesoule, Polyanthos, Molybotis, Fillira, Evros Bölgesinde Mesembria-Zone, Traianoupolis, Kirke, Plotinopolis ve Dorsikos'dur. Kült merkezi olarak adlandıran üç yerleşimde, Demeter, Dionysos ve Apollon inançlarına dair tespit edilmiş kutsal alan veya tapınaklar açıklanmıştır. Ayrıca, tapınılmış diğer Olympos Tanrıları, Doğu Kökenli Tanrılar ve Kahramanlara dair buluntular incelenmiş ve katalog oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Greek Thrace enclosed northwards by Rhodope Mountains, southwards by Aegean Sea, Nestos River at the west and Hebros River at east. Geographicaly both by sea and by land merges the Greek land with Asia Minor and Asia with Europe. Through its long history had become secenery for important events. The purpose of“The Cult Centers in Greek Tharace”named subject, was to examine the settlements and the beliefs that took place at this area. Under the three areas which create the Greek Thrace aligned fifteen settlements. These are, Abdera, Thermes, Kosmiti at Ksanthi Region, Maroneia, İasmos, Agiasma, Pesoule, Polyanthos, Molybotis, Fillira at Rhodope and Mesembria-Zone, Traianoupolis, Kirke, Plotinopolis and Dorsikus at Evros. At three settlements which we named cult centers examined and explaned the identified sanctuary or the cult areas dedicated to Demeter, Dionysus or Apollo. Also, the gods of Olympus, eastern originated gods and Heros studied by findigs and prepared a catalog.