Sikkeler ışığında Kabeiroi kültü
Cabeiri cult in the light of coins
- Tez No: 370403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Sikkelerin Işığında Kabeiroi Kültü”adlı yüksek lisans tezindeki amaç, Yunan mitolojisinde yer alan ve daha çok Ege Denizi'nin kuzeyindeki bölgede ve Ege adalarında karşımıza çıkan Kabeiroi adlı mitolojik tiplerin, sikkelerde kullanılan Kabeiroi tiplerinden yola çıkarak ortaya çıkış tarihlerini, yayılım alanlarını, kutsal alanlarını ve etkileşim içinde oldukları diğer tanrıları ve kültlerini incelemek, bölgedeki önemini inanç sistemleri içinde değerlendirmektir. Tez'in ilk bölümünde Kabeiroi / Kabeiros kimdir, sayıları, kökenleri hakkında Antik yazarlar bilgi verilmektedir. Kabeiroi sözcüğünün etimolojik kökeni ve Antik Yazarların Kabeiroi konusundaki görüşleri alfabetik olarak sıralanmıştır. Tez'in beşinci bölümünü Kabeiroi sikkelerinin basıldığı yerleşimler oluşturmaktadır. Bu yerleşimler alfabetik olarak sıralanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde hem Kabeiroi sikkelerinin hem de Kabeiroi kültünün belirlendiği yerleşimler hakkında bilgi verilmektedir. Tez'in yedinci bölümünde Kabeiroi kültünün bulunduğu yerleşimler hakkında bilgi verilmektedir. Tezin sekizinci bölümünde sikkeler ve diğer görsel malzemeler üzerinde Kabeiroi tipleri üç tipe ayırarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim in my master's thesis entitled“Cabeiri Cult in the light of Coins”, is to examine the date of emergence, expansion areas, holy areas and the other Gods and cults which they were involved in an interaction, and to evaluate its importance within the belief systems in the region by starting from the coins belonging to the types called Cabeiri taken place in Greek mythology and mostly appeared in the northern region of the Aegean Sea and the islands. Information concerning who are the Cabeiris and their numbers and origins are given in the first four sections of the thesis by starting from the antique scripts. The etymological origin of the word“Cabeiri”and the opinions of the Antique authors concerning Cabeiri are listed in alphabetic order. The fifth section of this thesis constitutes the settlements where Cabeiri coins took place. These settlements are also given in alphabetic order. Information concerning both Cabeiri coins and settlements where Cabeiri cult took place is given in the sixth section of this thesis. Information concerning the settlements where Cabeiri cults took place is given in the seventh section of the thesis. Cabeiri type is examined in three different types on the coins and other visual materials in the eight section of this thesis.