Balkan Savaşları öncesinde yapılan gizli ittifak anlaşmaları
The collusive agreements before the Balkan Wars
- Tez No: 370408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA YENİDÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Osmanlı Devleti 500 yıl boyunca hüküm sürdüğü Balkan Yarımadası'nda merkeziyetçi yapılanmasının teşkilini bunun tam tersi olan adem-i merkeziyetçilik politikası ile sağlayabilmiştir. Bu politika ile yarımadada bulunan hiçbir unsuru ötekileştirmeyerek, milli kimliklerinin de korunmasına imkân sağlamıştır. 19. yüzyıl ile birlikte milliyetçi söylem ve düşüncelerin bölge üzerinde farklı dinamiklerle hâkim bir konuma gelmesi ile birlikte, Balkan milletleri bu 500 yıllık huzuru temelden sarsmaya başlarken bundan sonra hiçbir sistematiğe bağlanamayan kaotik olaylar sarmalı da yarımadayı sarmış bulunuyordu. Milliyetçilik akımının etkileri, Batılı devletler ve Rusya'nın kışkırtmaları ve bunun yanında Osmanlı Devleti'nin içinde barındırdığı zaaflardan dolayı başlayan çete ve isyan faaliyetleri önüne geçilemeyecek büyük bir savaşın da habercisiydi. Balkan Yarımadası'nda yaklaşan kıyametin ayak sesleri ise I. Balkan Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin karşısında yer alan Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ'a aittir. Savaş patlak vermeden kısa bir süre önce bu dört devletin vücuda getirmiş olduğu ittifaklar aslında Osmanlı Devleti'nin yarımadaya hâkim olduğu andan itibaren meydana getirilen olağan birleşmelerden farksızdı. Nitekim Balkan Devletleri aralarında var olan birçok anlaşmazlık ve kavgayı iş, Osmanlı Devleti'ni Balkan Yarımadası'ndan atmak olunca askıya alıyorlardı. Fakat bu defa oluşturulan ittifak Batı ve Hristiyan âleminin Osmanlı Devleti'ne karşı beslediği kinin en açık bir şekilde dışavurumunu temsil ediyordu. Birçok faktörün sebebiyet verdiği gizli ittifak anlaşmaları sonucunda, Osmanlı Devleti tarihinde daha önce tanık olmadığı bir mağlubiyet alırken devletin kalbi olan Rumeli topraklarının neredeyse tamamını kaybediyor ve devamında da bölge üzerinde Türk ve Müslüman ahaliye karşı bilinçli bir soykırım başlatılıyordu.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, who ruled in Balkan Peninsula for 500 years, carried out its centralist organisation with the opposite of it, which was decentralization policy. With this policy, no factor in the peninsula was marginalised and this also enabled the national identities to be preserved. In the 19th century, nationalist expressions and opininons became dominant in the region with different dynamics, while Balkan countries began to devastate this 500 years peace, after that the chaotic events, that were connected with no systematic, covered the peninsula. The effects of nationalism, the provacations of the western states and Russia, besides that, because of the weaknesses that were in the Ottoman Empire, started gang and rebellion activities and these were a precursor of a big war, that couldn't be prevented. In the Balkan Peninsula, the signs of doom were approaching, because of the countries who were against the Ottoman Empire; Greece, Bulgaria, Serbia and Montenegro. Before the outbreak of the war, the union of these four countries was like the dominance of the Ottoman Empire. However, the Balkan states suspended the conflicts and quarrels between them, when the point was to remove the Ottoman Empire from the Balkan Peninsula. Though, the union that was created represented the grudge of Western and Christians. As a result of many factors, at the end of these alliance agreements, the Ottoman Empire witnessed a defeat that it had never seen before and lost almost all of the lands of Rumelia, which were very important and afterwards started a conscious genocide against Turk and Muslim people in the region.