The age factor in foreign language acquisition: A comparison of the anxiety levels of high school and university students
Yabancı dil ediniminde yaş faktörü: Lise ve üniversite öğrencilerinin kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 370409
  2. Yazar: KUTAY UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİSE COŞGUN ÖGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı Edirne ilinde öğrenim görmekte olan lise ve üniversite öğrencilerinin yabancı dil kaygı düzeylerini ortaya çıkarmaktır. Betimleyici araştırma modeli ile tasarlanmış olan bu çalışma, katılımcıların yabancı dil kaygı düzeylerini ve yabancı dil kaygısının alt boyutları olan iletişim korkusu, olumsuz değerlendirilme korkusu ve sınav kaygısı seviyelerini karşılaştırmaktadır. Çalışmaya 569 öğrenci katılmıştır. Araştırma 2012-2013 akademik yılının Bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Horwitz, Horwitz ve Cope (1986) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Sınıf İçi Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin detaylı incelenebilmesi için Huang (2008) tarafından geliştirilen 3 alt boyutlu analiz modelinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yaşça daha büyük olan öğrenci grubunun, yabancı dil kaygısı, iletişim korkusu, sınav kaygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusunu yaşça küçük olan gruba göre daha yoğun bir şekilde yaşadığı saptanmıştır. Bunun yanında, araştırmaya katılan kız öğrencilerin ölçeğin tümünde ve alt boyutlarında belirtilen kaygıları erkeklere göre daha yoğun bir şekilde yaşadığı tespit edilmiştir. Sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin kaygı düzeyleri, ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarında lise öğrencilerinden daha yüksektir. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki ebeveynleri herhangi bir akademik dereceye sahip olan katılımcıların yabancı dil kaygı düzeyleri daha düşüktür. İncelenen son değişken olan öğrencinin algıladığı yabancı dil seviyesinde de, öğrenci tarafından algılanan dil seviyesi arttıkça kaygı düzeyinin düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to find out the foreign language anxiety levels of high school and university students in Edirne. A descriptive study in nature, this thesis compares the foreign language anxiety levels of the participants, including the comparisons of their communication apprehension, fear of negative evaluation and test anxiety levels. The participants of the study consisted of 569 students. 385 students who participated in the study were high school students and 184 were university students. The study was conducted in the spring term of 2012-2013. The Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), developed by Horwitz, Horwitz & Cope (1986) was used for data collection. In order to conduct in-depth analysis on the collected data, the 3-factor model of the FLCAS developed by Huang (2008) was used. The analysis results revealed that the older age group experienced foreign language anxiety as well as communication apprehension, test anxiety and fear of negative evaluation stronger than the younger group. Moreover, female participants of the study were found out to have a higher level of foreign language anxiety, communication apprehension, test anxiety and fear of negative evaluation than their male counterparts. The results also suggested that university students experienced foreign language anxiety at a higher level than high school students, including the three subdomains. It was observed in the results that the participants whose parents had an academic degree at any level experienced a lower level of foreign language anxiety, including the subdomains except for test anxiety. Lastly, according to the results, the participants with a higher perceived English level experienced foreign language anxiety at a lower level than those with a lower perceived English level.