İç kontrol ile iç denetimin etkinliğinin dış denetim süresine etkisi
The effect of efficiency of internal control and internal audit on external audit
- Tez No: 370407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
“İç Kontrol İle İç Denetimin Etkinliğinin Dış Denetim Süresine Etkisi”başlıklı bu tezin amacı; iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetimle olan bağlantısını ortaya koyarak, etkin çalışan iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetimin süresine etkisi konusunda bilgiler elde etmek ve böylece işletmelerde iç kontrol ve iç denetim bilincinin oluşmasına katkı sağlamaktır. Tezde ilk olarak iç kontrol, iç denetim ve bağımsız denetim kavramları incelenmiş, etkin işleyen iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetime fayda sağlayıp sağlamadığı kaynaklarla ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Yapılan anket çalışması ile de etkin çalışan iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetimin süresi üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda iç kontrol ve iç denetimin etkinliğinin, bağımsız denetim için önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Bağımsız denetçiler iç kontrol sistemini incelemeye ve etkinliğini değerlendirmeye önem vermektedirler. İç kontrol ve iç denetimin etkin çalışması durumunda bağımsız denetim süresinin kısaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis titled“The Effect of Efficiency of Internal Control and Internal Audit on External Audit”is to obtain information about the effect of internal control and internal audit working efficiently on independent audit period by presenting the relation of internal control and internal audit with the independent audit, and in this way, to help to create an awareness of internal control and internal audit. In this thesis, first of all, the concepts of internal control, internal audit, and independent audit were examined, and whether internal control and internal audit working efficiently help independent audit was tried to be examined by various sources. In addition, with a questionnaire, the effect of internal control and internal audit working efficiently on independent audit was tried to be determined. As a result of the study, it was seen that the efficiency of internal control and internal audit is an important factor for independent audit. İndependent auditors give importance to examining and evaluating of internal control system. It was seen that when the internal control and internal audit works efficiently, independent audit period shortens.