The Changes in Turkish family structure between the years 1923-1935
- Tez No: 37043
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
V ÖZET Bu çalışmada 1923-1935 yıllara arasındaki değişen aile yapısı incelenmektedir. özellikle İstanbul ailesi ve onun yapısındaki değişiklikler ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışmada, aile yapısıyla ilgili değişik sosyolojik yaklaşımlara yer verilmiştir. Ailenin tarihsel açıdan hukuki gelişmesi incelenmiştir. Son olarak, değişen ekonomik, politik ve sosyal yapı içinde kadının aile içindeki yeri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This work presents a survey of changing family structure between the years 1923-1935. Especially the family in Istanbul and the changes in its structure have been studied. In addition to this, various sociological approach about the family structure are considered. The juridical changes in Turkish family structure is also examined. Finally, the woman's place in the family's changing economic, political and social structure is inquired.