İlköğretim öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi ve tutumlarına çevre koruma kulübü'nün etkisi
The effects of the environment club on secondary school students' environmental attitudes and knowledge
  1. Tez No: 370447
  2. Yazar: ALİ METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU FİLİK İŞÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Çevre Koruma Kulübü'nün öğrencilerin çevreye yönelik tutumunu ve çevre bilgisini nasıl etkilediğini göstermektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma evrenini 2013-2014 eğitim-öğretim yılı, Adıyaman ili Kahta ilçesindeki 7. ve 8. sınıf ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma Salkımbağı Ortaokulu'nda öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle belirlenen 23 kişilik deney grubuyla yapılmıştır. Araştırmada çevre tutum ölçeği ve çevre bilgi testi ön-test ve etkinlikler yapıldıktan sonra deney ve kontrol gruplarına son-test olarak uygulanmıştır. Ardından çalışmayı desteklemek için katılımcılara nitel araştırma yöntemlerinden yapılandırılmış yazılı görüşme tekniği uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, Çevre Koruma Kulübü'nün çevre tutumu ve çevre bilgisini anlamlı şekilde artırdığını ayrıca bu bulguların cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerinden etkilenmediğini göstermiştir. Bununla beraber çevre bilgisiyle çevreye yönelik tutum arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Çalışma Çevre Koruma Kulübü etkinliklerinin öğrencilerin çevre tutumu ve çevre bilgisini arttırdığını göstermiştir. Araştırmadakine benzer etkinliklerin sosyal kulüplerde yapılması gerektiği ve bu sosyal kulüplerin etkin şekilde işlendiğinde çevre eğitimi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Çevre Koruma Kulübü, Çevreye yönelik tutum, Çevre bilgisi, Çevre algısı
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine how the Environmental Protection Club affects environmental attitude and environmental knowledge. Method: In this research experimental design was used as one of the quantitative research methods. The population of this study consist of the 7th and the 8th graders in Kahta town, in the province of Adiyaman in 2013-2014 academic year. Working group was determined as 23 students in Salkımbagı Secondary school by simple random sampling For this purpose, environmental attitude scale and environmental knowledge test were applied as pre-test and post-test on experimental and control groups. To support this research, structured interview technique of qualitative research methods was applied on students. Findings: Findings show that Environmental Club significantly improves environmental attitudes and environmental knowledge, however it didnt show significant differences according to gender and grade level. Discussion and Results: This study shows that Enviroment Club activities increases students' environmental attitudes and environmental knowledge. It is obvious that activities similar to the ones in this research should be done in social clubs and when these social clubs are performed effectively, it will be useful for environmental education. Environmental club, Environmental attitude, Environmental knowledge, Environmental perception