Seçilmiş AB ülkeleri için gelir-tüketim ilişkisi: Panel veri yaklaşımı
Relationship between income and expenditure for selected EU countries: A panel data approach
- Tez No: 370486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMEN, PROF. DR. HASAN ALTAN ÇABUK, PROF. DR. MURAT DOĞANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekonometri ve iktisat bilimlerinin en önemli araştırma konulardan biri olan gelir ile tüketim arasındaki ilişki hemen hemen her dönem güncelliğini korumuş ve birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu alanda yapılan ilk çalışmalar bir Alman istatistikçi olan Ernst Engel 'in 19 yüzyıldaki çalışmaları dayanmaktadır. Günümüze kadar gelir ile tüketimi arasındaki ilişkiyi açıklamak için başta Keynes'in mutlak gelir hipotezi olmak üzere birçok tüketim teorisi geliştirilmiştir. Bu çalışmada, 1996 - 2010 yılları arasında, seçilmiş Avrupa Birliği ülkelerinden oluşan panel veri seti kullanılarak, gelir ile tüketim arasındaki ilişki tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, kullanılan panel birim kök ve panel eşbütünleşme testleri ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between income and consumption is one of the most popular subjects of econometrics and economics science that protects its popularity and became study to many subjects. The first studies in this subject is based on the German statistician Ernst Engel's ninenteenth century studies. So far to clarify the relationship between income and consumption was improved firstly Keynes's absolute income theory, and many other consumption theories. In this study, the relation between income and consumption was tried to be estimated by using panel data set that consists of chosen EU countries between 1996-2010. Panel unit root and panel co-integration tests are explained comprehensively in this study.