Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanına Bahtin'in diyaloji kuramı eksenli bir yaklaşım
An approach based on bakhtin's dialogy to Yusuf Atılgan's novel, 'Aylak Adam'
  1. Tez No: 370496
  2. Yazar: HASAN CUŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
XX. yüzyılın önde gelen edebiyat kuramcılarından biri olan Mihail Bahtin (1895-1975) edebiyat eleştiri ve kuramları sahasına diyaloji, heteroglossia, çok seslilik ve karnavalesk gibi özgün kavramlar kazandırmış ve bu kavramlar ışığında modern romanların yorumlanmasında farklı bir bakış açısı sunmuştur. Bu çalışmamızda Bahtin'in roman sanatının temelini oluşturan kavramlardan hareketle diyaloji kuramı eksenli bir yaklaşım doğrultusunda modern Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam adlı romanının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmamız üç ana başlık altında yapılmıştır.“Aylak Adam'da Diyaloji”adlı birinci bölümde diyaloji kavramı temel alınarak romanda yer alan söylem tiplerinin analizi yapılmış ve romanın diyalojik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.“Aylak Adam'da Heteroglossia”adlı bölümde ise romandaki temanın farklı dil ve türler aracılığıyla ilerlediği tespit edilerek romanın farklı seslerden oluşan heteroglot bir yapısı olduğu ortaya konulmuştur.“Aylak Adam'da Polifoni”isimli bölümde de kahramanların kendi seslerinin temsilcisi konumunda kendilerine özgü fikirlerini diyalojik ilişkilerle dışa vurmaları açısından Aylak Adam'ın çok sesli bir roman olduğu ortaya konulmuş ve Bahtin'in çok sesli romanla ilişkilendirdiği“karnavalesk”kavramından hareketle romanda yer alan fikirlerin içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mikhael Bakhtin (1895-1975), a prominent Literature theorist in XXth Century, introduced new terms such as dialogy; heteroglossia; polifonia and carnivalesque into the literary criticism and theories and he showed us a different perspective of the evaluation of modern novels with this terms. This study aims to evaluate Yusuf Atılgan's an important modern Turkish author Aylak Adam in a dialogical way according to the terms that are the basic parts of Bakhtin's art of novel.There are three parts in this study.In the first part,“Dialogy in Aylak Adam'', types of discourse have been analyzed according to dialogy and it has been understood that this novel is dialogical. In the second part, ”Heteroglossia in Aylak Adam'', we have shown that theme develops with different languages and types. Therefore, novel is heteroglot and polifonic. In the third part, "Poliphonia in Aylak Adam'', characters express their original ideas as the representative of their own voices with dialogic relations. In addition, ideas in the novel have been analyzed according to carnivalesque that Bakhtin relates it to the poliphonic novel.