İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme ve bir örnek uygulama
Performance evaluation in human resources management and an example application
- Tez No: 370520
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünyada meydana gelen ekonomik, teknolojik, bilimsel ve kültürel değişimler entelektüel sermayenin bir parçası olan insan bilgi ve gücünün daha verimli ve etkili kullanılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Tarih boyunca hemen hemen bütün uygarlıklar, insan gücünü daha verimli kullanmak istemişler ve bu nedenle de belirli bir plan dahilinde değerlendirme yapmayı amaçlamışlardır. Sanayi devrimi ile insan gücü“Personel Yönetimi”adı altında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Fakat hızla gelişen bilgi çağında personel yönetimi yetersiz kalmıştır. Bundan dolayı İnsan Kaynakları Yönetimi kavramı gündeme gelmiştir. İnsan Kaynakları Yönetimi birçok fonksiyona cevap verebilmektedir. Bu fonksiyonlardan biri de Performans Yönetimidir. Performans yönetimi de insan kaynakları gibi tarihsel süreçte değişime ve gelişime uğramış bir kavramdır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İnsan kaynakları yönetimi, ikinci bölümde performans yönetimi, üçüncü bölümde hazır giyim sektöründeki çalışanlardan anket yoluyla elde edilen verilerin analiz edildiği kısım olan, araştırmanın amacı ve bulguları bulunmaktadır. Bu çalışma 2012 yılı İSO 1000 şirket listesinde hazır giyim sektöründe 360 derece performans değerlendirme sisteminin uygulandığı şirketlerde çalışanlar üzerinde uygulanmıştır. Araştırma kapsamında 360 derece performans değerlendirme sürecinde ele alınan yedi boyut incelenmiştir. Bu boyutlar; liderlik, görevi yönetme, değişime uyabilmek, iletişim, insan ilişkileri, sonuç üretme, personeli yetiştirme ve geliştirmedir.
Özet (Çeviri)
Economic, technological, scientific and cultural differences in the world, makes innevitable to use human knowledge and power wich are the part of intellectual principle more efficiently.Throughout the history, all civilizations have been wanted to use human power more effectively and for this reason they have aimed to evaluate it with specific plans. With industrial revolution, human power started to evaluate as human capital management. Because of fastly changing information age, human capital management started not to be enough. For this reason, Human Resources Management concept has arised. HR management can be resolution of every functions. One of these functions is Performance Management. Not only HR, but also Performance Management has changed and developed throughout the history. This study divided into three major area. First part is, HR management, second part is performance management and third part is study's aim and survey evaluation. Study results based on survey results which runned with employees who are working on retail companies which operates 360* performance evaluation. In this study, seven aspects have been investigated. These are, leadership, completing duty, compatibility to change, communication, human relations, creating result and development of human capital.