Gender violence and Alice Walker's novel The Colour Purple, Toni Morrison's novel The Bluest Eye
Toni Morrison' un The Bluest Eye ve Alice Walker' ın The Color Purple romanındaki cinsiyet şiddeti
- Tez No: 370521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GORDON JOHN ROSS MARSHALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Toni Morrison'un The Bluest Eye (1970) ve Alice Walker'ın The Color Purple (1982) de yazdıkları iki romandaki cinsiyet şiddetlerini açıklayıp analiz etmektedir.Özellikle şiddet uygulama,tecavüz,ensest ilişkiler ve cinsiyet kavramı bu romanlarda bu konulara dikkat çekmek için incelenmiştir.Bu iki kitapta da travmalar siyah kadın ve kızlar tarafından yaşanmakta olup,ten renginin önder kişiler olan Pecola ve Celie için nasıl bir istenmeyen kişi durumuna düştüklerinin üstü çizilir.Esasen bu tezin dayandığı nokta kölelik,cinsel istismar ve ırkçılığın nasıl Amerikan kadınları üstünde hem psikolojik olarak hemde fiziksel olarak acınası bir siyah insanlar tablosunu gözümüzün önünde resmeder.Bu tez yine siyah kadınlara uygulanan gaddarca davranışları tek yanlı olarak açıklamamıştır,bunu sadece beyaz insanlar suç olarak bu gaddarlığı göstermişlerdir.Bunun yerine bu tez kafamızda siyah erkeklerin yine siyah kadınlara karşı tecavüzü hakkında fikir yaratmaktadır,ve bunu içselleşmiş gaddarlığın büyün oranla siyah kadınların yaşadığı yerlerde olması da bir fikir yaratmaktadır. Bu tez giriş bölümü ve sonuç bölümü dahil olmak üzere beş ayrı bölüme ayrılmıştır.İlk bölüm ise üç kısıma ayrılmış ve her kısım özel konuları ele almaktadır.İlk kısım siyah kadınların hem beyaz hemde siyah erkeklerden gördüğü acılardan bahseder.İkinci kısım ise cinsiyet konusunu hem sosyolojik olarak hemde psikolojik bakış açısıyla analiz etmektedir.Üçüncü kısma gelindiğinde ise her iki romanda geçen uzun köleliğin etkileri hakkında bilgi verir.Üçüncü bölüm Amerika Birleşik Devletinin kölelik hakkında tarihi arka planını açıklar.Bunu da ırkçılığın ve Afrikalı Amerikanların yaşadığı etkileri ve Sivil haklar hareketinin oluşumu ile vermektedir.Üçüncü bölüm siyah insanların nasıl fiziksel,seks kölesi olarak ve siyah kadınlara fiziksel şiddetin olduğundan bahsederken;önderlerin sinirsel çöküntülerinin sebep olduğu olayları da açıklamaya çalışır.Dördüncü bölüm kölelikten azat edilen siyah kadınların romanın elebaşı olan siyah adamlar tarafından fiziksel kullanımlarını,psikolojik baskının kısıtlandığı her iki güç ve kendi izzetinefislerini kısıtlanmasını açıklamıştır.Son bölümde ise son cümlelerin içerdiği Afro-Amerikalıların tarihi ve yazılmış bu tecrübelerin edebiyatı arasında yeni bir bağlantının yeniden kurulmasından bahseder.
Özet (Çeviri)
This thesis is explains and analyzes gender violence in two novels, Toni Morrison's The Bluest Eye (1970), and Alice Walker's The Color Purple (1982). Specifically, the treatment of violence, rape, incest and gender identity in the novels are examined in order to highlight. The trauma suffered by black women and girls in both novels, highlighting how the color of their skin becomes an undesirable identity for the protagonists Pecola and Celie. The primarily goal of the thesis is the analyses of slavery, sexual abuse, and racism, illustrating how since being forcibly taken to America, black people agonized both psychologically and physically over their place in the world and in America. The thesis will also make clear that the brutal treatment of black women was not single sided: that only white people perpetrated this brutality. Instead, the thesis builds on ideas about black male aggression against black women, an internalized system of brutality, which hugely affected black women's lives. The thesis is divided into five chapters inclusive of introduction and conclusion. The first chapter is divided into three sections, each introducing a specific subject. The first section deals with the suffering of black women at hands of both white and black men. The second section highlights violence in The Bluest Eye and The Color Purple. The third section deals with the long reaching impact of slavery in both novels. The second chapter explains the historical background of slavery in The United States of America, while analyzing racism and its impact on the lives of African-Americans and concluding with the genesis of the Civil Rights Movement. Chapter three deals with how black males use physical, sexual, and psychological violence towards black females; which explains the cause of protagonist's mental breakdowns. Chapter four highlights the strategies used by black women which lead to the emancipation of the novels' protagonist from black men's use of physical, sexual, and psychological violence to limit both their power and their sense of self-esteem. The final chapter is the conclusion that reestablished the connections between the history of African-Americans and the literature written about their experience.