Performans değerlendirme yöntemlerinin eleştirisel gözden geçirilmesi ve en uygun yöntemin tespiti için AHP-TOPSIS uygulaması
The judgmental review of performance evolution methods and AHP-TOPSIS application for finding out the most convenient method
  1. Tez No: 370549
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYHAN ERYALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ERDAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Karar verme, yaşamımızın her aşamasının vazgeçilmez bir parçası ve sürekli karşımıza çıkan bir olgudur. İnsanlar karar verirken çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunların çözümünde çok amaçlı karar verme yöntemleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İşletmelerde performans değerlendirme yöntemlerinden hangisinin tercih edileceği bir karar verme süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Karar verme durumunda kalan yöneticiler performans değerlendirme yöntemleri seçiminde çok amaçlı karar verme tekniklerinden AHP ve TOPSİS' i uygulayabilirler. Bu çalışmada AHP ve TOPSİS 'i günümüzde en fazla kullanılan performans değerlendirme yöntemlerinin seçim sürecinde bir araç olarak görülerek bu yöntemlerin birer uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making, an irrevocable part of our life period and a fact which we meet constantly. When people decides, they encounter a number of problems. In order to troubleshoot these problems, the multi-purpose decision making methods are used commonly. Which performance evolution methodology is to be used for companies comes up a decision making process. Decision makers in the companies can apply AHP and TOPSIS methods amongst multi-purpose decision making methods. This study examines AHP and TOPSIS mehtods as the most commonly used performance evolution methods contemporarily, while including examples for each other.