Ağ toplumu ve din (Ağ toplumu bağlamında Orta Doğu'da sosyal hareketler)
Network soci̇ety and reli̇gi̇on(Soci̇al movements in the context of network soci̇ety throughout Mi̇ddle East)
  1. Tez No: 370558
  2. Yazar: NURAN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
21. yüzyılın başlarında dünya geçirdiği dönüşümler çerçevesinde birtakım toplumsal hareketlere şahit olmuştur. Çağımızın işaret fişeği olan internetin keşfinden sonra toplumsal yapılar ağ etrafında örgütlenmeye başlamıştır. Bu ağ toplumunda, ağ devletleri olarak niteleyebileceğimiz günümüz devletleri, artık ulus-devlet yapısının yetersiz kaldığı, liberal demokrasinin sorgulandığı, kurumsal yapılarda çözülmelerin yaşandığı, ekonomide kapital sistemin çanlarının çaldığı bir dönemi yaşamaktadır. 2011'de Orta Doğu'da başlayarak bir yangın gibi ülkelere sıçrayan toplumsal hareketler patlak vermiştir. Öncelikle ağ toplumunun kavramsal çerçevesi verilerek bu ağ toplumu bağlamında Orta Doğu'da meydana gelen hareketler ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21st century, the world has witnessed several social movements in the context of transformations that it went through. After the discovery of the internet which is that star shell of our century, the social structures has begun to be organized the network. In this network society the present day states which can be called as 'network states' are experiencing a period in which the nation state structure is no more sufficient, the liberal democracy is questioned, there is resolution in institutional structures and in which capital system's bell rings in economy. At the year 2011, social movements erupted which started in the Middle East like a fire and leaped to other countries. Primarily introducing the conceptual framework, these movements that took place in the Middle East will be handled in the context of network society