Sosyal medyada statü kaygısı ve kimliğin sunumu instagram ve swarm örneği
Status anxiety in social media and presentation of identity instagram and swarm case
  1. Tez No: 590386
  2. Yazar: KAAN MERT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Statü ve bireyin toplum içindeki kimliği, geçmişten günümüze birey açısından hep var olan sosyolojik bir durumdur. Birey ekonomik durumu, ait olduğu toplum, icra ettiği meslek ailesinin konumundan ötürü bir kimlik ve statü kümesi içinde yer alır. Antik Çağ'da soyluluk, din adamlığı ve aristokrasi baremi ile belirlenen toplumsal statü sınırı Orta Çağ'da da bu sınırlarını büyüterek devlet adamlığı ve burjuvazi ile daha çeşitli bir sınıflandırma opsiyonuna ulaşır. Sanayi devrimi sonrası Modern çağ ile birlikte toplumsal tabakaların ciddi bir reaksiyon ile yıkıldığı kabul görse de statü şeklini değiştirerek keskin çizgilerle değil görsel imaj argümanları vesilesiyle daha farklı bir perspektif ile karşımıza çıkar. Bilgi çağı ve ağ toplumunun dijital dünya içerisinde bireye kendini kimliklendirme imkanı sağlaması ise sosyal medya üzerinden gerçekleşmektedir. Sosyal medya üzerinden bireyin kendi medya alanıyla kendini ifade etmesiyle birlikte ait olduğu kimliği ve statüyü gittiği mekan, eşya, satın aldığı mağazanın marka değeri, tükettiği yiyecek ile ifade etmesi kanalına imkan sağlamıştır. Bireyin beğenilme ve toplumda yüksek statüde kabul görme çabasının sosyal medya aplikasyonları vesilesiyle görsele dökmesi bireyin statü ve kimliğini ortaya koymaya çalışmasıdır. Kimlik kavramı bir kişi ya da topluluğun kendi nitelikleri, konumu ve değeri hakkındaki bilinçli algılaması olarak tanımlanabilir. Bireysel kimlik genellikle hiyerarşik bir düzende başka kişisel ve kolektif kimlikleri de kapsayan karmaşık bir toplumsal yapı içerisinde oluşur. Benzer bir şekilde, sosyal kimlik de pek çok farklı kimliğin etkileşimi sonucunda meydana gelir. Bireysel ve kolektif kimlikler arasındaki ilişkilerin dinamik bir yapısı vardır: değişen koşullara ve kimlikler arası dengelere göre sürekli olarak yeniden üretilir. Bu bağlamda birey sosyal medya üzerinden kimlik hiyerarşisine göre konumlanır. Swarm ve Instagram gibi sosyal medya aplikasyonları üzerinde bireyin kendini gittiği mekânlarla ve tükettiği eşyalarla afişe etmesi bireyin kendi kimliğini tanımlama yöntemidir. Kimlik ve statü kaygısını bireyler artık kendi oluşturdukları sosyal medya profilleri üzerinden yaptıkları paylaşımlarla, görsellerle ve lokasyon bildirimleri ile ifade etmektedir. Bu çalışma Swarm ve Instagram gibi sosyal medya aplikasyonları üzerinden günümüzde sosyal medya kanalıyla bireylerin kendilerine nasıl bir kimlik, nasıl bir statü çizdiğini ve bunun yöntemlerini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The status and identity of the individual in society is a sociological condition that has always existed for the individual from past to present. The individual is in a set of identity and status due to his economic status, the society to which he belongs, and the position of the occupational family he performs. The limit of social status determined by the nobility, clergy and aristocracy in ancient times also expanded this boundaries in the Middle Ages and reached a more diverse classification option with statesmanship and bourgeoisie. Although it is accepted that the social strata have been destroyed by a serious reaction after the Industrial Revolution in the Modern Age, the status is changed by a different perspective by means of visual image arguments rather than sharp lines. The information age and networking community provides individuals with the opportunity to identify themselves in the digital world through social media. As an individual expresses himself / herself in his / her own media area through social media, he / she has enabled the channel to express his / her identity and status with the brand value of the store, the food he / she consumes and the place he / she goes to. The efforts of the individual to appreciate and accept high status in the society through visual media applications are the attempts to reveal the status and identity of the individual. The concept of identity can be defined as the conscious perception of a person or group about his / her qualifications, position and value. Individual identity usually occurs in a hierarchical order within a complex social structure that includes other personal and collective identities. Similarly, social identity is the result of the interaction of many different identities. The relations between individual and collective identities have a dynamic nature: they are constantly reproduced according to changing conditions and inter-identity balances. In this context, the individual is positioned according to the identity hierarchy through social media. On social media applications such as Swarm and Instagram, the individual's self-disclosure with the places he / she goes and the goods he / she consumes is a way of defining an individual's own identity. Identity and status concerns are now expressed by individuals sharing, visuals and location notifications on their own social media profiles. This study describes the identity and status of individuals through social media applications such as Swarm and Instagram through social media applications.