Toplumsal değişim süreci olarak dijitalleşme, dijital mizah ve din: İnternet mem'leri örneği
As a process social change the digitalization, digital humor and religion: The example of internet meme's
  1. Tez No: 803065
  2. Yazar: MERYEM BASUĞUY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bir iletişim tarzı olan mizah, toplumsal ve kültürel değişim süreçleri içerisinde şekillenen bir fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik gelişmelerin öne çıktığı günümüzde fiziksel dünyada devam eden mizahın dijital forma geçişi çok zor olmamıştır. Gündelik hayatta var olan mizahi konuların, içeriklerin dijital medyaya aktarıldığı görülebilmektedir. Özellikle mizahın gündelik hayatta en bilindik konu ve içeriğini dinin oluşturduğu kabul edilebilir. Mizahın dijital medyaya geçişiyle dini içerikli mizahında farklı şekillerde dijital medyaya aktarıldığı görülmüştür. Bu bağlamda dijital medya da mizahi açıdan dinin hangi boyutlarının ön planda olduğuna ve dinin bu mecralarda gösterimine ilişkin sosyolojik perspektiften bir yoruma ihtiyaç olduğu öngörülmüştür. Bu minvalde gelişen araştırma, mizahın en bilindik türlerinden biri olan, Türkiye'de Caps olarak bilinen İnternet Mem'leri ile sınırlıdır. Araştırmada bu amaçla İnternet Mem'leri özelinde dinin mizahi açıdan dijital medyaya hangi boyutlarıyla yansıdığı, dinin gösteriminin nasıl olduğu nitel desende ve durum çalışması örnekliğinde gösterge bilimsel yöntemle keşfedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humor, which is a communication style, emerges as a phenomenon shaped in the processes of social and cultural change. Today, when technological developments come to the fore, the transition of humor that continues in the physical world to digital form has not been very difficult. It can be seen that humorous topics and contents in daily life are transferred to digital media. It can be accepted that religion constitutes the most familiar subject and content of humor in daily life. With the transition of humor to digital media, it has been seen that religious humor has been transferred to digital media in different ways. In this context, it is foreseen that there is a need for a sociological interpretation of which dimensions of religion are in the foreground and how religion is shown in the digital media. The research developed with this perspective is limited to one of the most well-known types of humor, Internet memes known as Caps in Turkey. For this purpose, in the research, in which dimensions religion is reflected in the digital media in terms of humor and how religion is represented, specific to Internet memes, are discovered with a semiotic method in a qualitative design and case study example.