Moderniteyi islamlaştırma projesi: Al Adl Wal Ihsanne modeli
Project of islamization of the modernity:The model of Al Adl Wal Ihsanne sociaty
  1. Tez No: 370566
  2. Yazar: NESLİHAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Fas'ın en büyük İslamî hareketi olan“el-Adl ve'l İhsan Cemaati”ele alınmıştır. Cemaatin ilk lideri ve kurucusu olan Şeyh Yasin ve eserleri üzerine odaklanılmıştır. Birinci bölümde, Modernizm ve modernite kavramları ve bu kavramlarla ilgili olan konular ele alınmıştır. İkinci bölümde, Fas'ın genel yapısı ve bu ülkedeki dinî topluluk ve cemaatleri anlatılmış ve el-Adl ve'l İhsan Cemaati etraflıca incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Şeyh Yasin ve moderniteyi İslamlaştırma projesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is covered Morocco's largest Islamic movement“Al Adl Wal Ihsanne”. It is focus on the first leader and founder of Community Chaikh Yassine and his works. In the first part,it is written concepts of modernism and modernity and topics that are related to these isue. In the second part,it is described the general structure of Morocco and religious communities in this country that Al Adl Wal Ihsanne been studied extensively. In the third section, it is covered Chaikh Yassine and his Islamization project of modernity.