Neo-Ekspresyonizm'in sembol kullanımı bağlamında Türk resmine etkisi
The effect of Neo-Expressionism on the Turkish painting in the context of symbol use
  1. Tez No: 565056
  2. Yazar: TARIK TÖRE ELGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT ALTIPARMAKOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Neo Ekspresyonizm 20. yüzyılın son döneminde ortaya çıkan birçok figüratif, yeni, bireysel biçim anlayışını kapsayan bir akım olarak değerlendirilmektedir. Bu akıma dahil edilen sanatçıların farklı plastik kaygıları vardır ve üslupsal özgürlüklerini, bireyselliklerini ön planda tutmaktadırlar. Kişisel fantezi dünyalarını, anılarını, korkularını, tarihsel olayların algı ve yorumunu yansıtan eserleri dikkat çekmektedir. İkinci Dünya Savaşı'nda sonra ilk defa böyle öncü ve etken bir akımın etkisi var oldu. Sanattaki tıkanma, toplumsal gelişmeler ve buna bağlı bireysel çıkmazlardan kaynaklı sanatçı arayışları Neo Ekspresyonizm'in gelişimindeki önemli unsurlardır. Türk resmine etkisi incelendiğinde Neo Ekspresyonizm'in, varoluş sorununa ve simgesel anlatıma yönelen bireysel yaklaşımlar, özgün biçimlendirmeler, üslup çeşitliliği, yeni bir dinamizm getirdiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
In the last period of 20th century Neo Expressionism is considered to be incledes many art forms such as figurative art and new individual form ideas. Artists involved in this movement have different plastics concerns and prioritize in their stylistic freedom. Their works reflect personal fantasy, memories, fears, perceptions, and interpretations of historical events. For the first time after the World War 2 there was the influence of such a pioneering and influential movement. Social developments, clogging in the art scene and search for artists due the individual impasse are important elements in the development of Neo Expressionism. When the effect Turkish Painting is examined, it is seen that Neo Expressionism brings a new dynamism, individual formations, stylistic diversity and individual approaches to the problem of existence and symbolic narration