Mükelleflerin vergiyi algılama ve tutum analizi; Erzincan örneği
Analysıs of taxpayer perceptıons and attıtudes towards taxes; The example of Erzincan
  1. Tez No: 370588
  2. Yazar: EKREM AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmada Erzincan'daki Limited ve Anonim Şirketlerin vergi karşısındaki tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk kısmında mükelleflerin davranışlarının psikolojik ve sosyal yönü, vergiye karşı gösterdikleri davranış biçimleri ve bu davranışları belirleyen faktörler ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, mükelleflerin vergi karşısındaki davranışlarını değerlendirebilmek amacıyla, Erzincan ilinde 284 vergi mükellefine anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 15 istatistik programı ile Sıklık (yüzde), Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Erzincan'daki mükelleflerin vergi karşısında göstermiş oldukları tutum ve davranışlara etki eden faktörler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the attitude and behavior of Limited and Incorporated Companies in Erzincan towards taxes. The first part of the study evaluated the psychological and social aspects of the taxpayers' attitudes, the types of behavior they demonstrated towards taxes, and the factors that shaped these behaviors. In order to assess the behavior of taxpayers towards taxes within the context of this study, a questionnaire form was administered to 284 taxpayers in the province of Erzincan. The questionnaire data was then analyzed by using Frequency (percentage), the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test with the aid of the SPSS 15 statistical program. Based on the analysis results, we attempted to determine and evaluate the factors that affected the attitudes and behaviors of taxpayers in Erzincan towards taxes.