Güncel sanat kapsamında aile kavramının cinsiyet ve mülkiyet bağlamında dönüşümü
In the scope of contemporary art, transformation of fami̇ly consept within the context of sexsuality and ownership
- Tez No: 370607
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanatta tarih boyunca yücelik ve estetik kavramları nasıl gelişmiştir? Geleneksel toplumdan modern ve postmodern topluma geçişteki paradigma değişimleri neler olmuştur? Çalışmada bu sorular teklik-çiftlik çerçevesinde yanıtlandı. Aile ve sanat arasındaki korelasyonda değişim veya sürekliliğin nedenlerini saptamak için, konu belirgin eserler üzerinden karşılaştırmalarla ele alındı ve bir dönemden diğerine atlama şeklinde bir yaklaşımla özetlendi. Karı-koca ikiliğinin sosyolojik ve tarihsel yolculuğundaki gelişmeleri ilk“çift”Adem ve Havva'dan başlayarak, transseksüel çifte kadar birinci bölümde sanat eserlerinden verilen örneklerle incelendi. İkinci bölümde ise, aileyi meydana getiren anne-baba-çocuklar üçgeninin dinsel açıdan yorumlarına girişildi. Bunu klasik ve modern üçgen kompozisyonlu eserlerle anlatırken, hiyerarşinin cinsel boyutuna özellikle vurgu yapıldı. Üçüncü bölümü“mekan”ın toplum yapısının, kadın ve erkeğe yüklediği görevlerin sanat üzerine olan etkisi incelendi. Önyargıların ve kadın üzerindeki baskıların sanata yansıması bu bölümün konusu oldu. Dördüncü bölümde aydınlanma dönemiyle başlayan toplumsal dönüşümün cinsiyet üzerinden sanata yansımaları ele alındı; aile“üçgen”inden individualist yaratıcılığa,“daire”ye geçiş incelendi. Burada özellikle yakın dönem sanatçılardan yararlanıldı. Son bölümdeyse“çift”modelinin karşısında başkaldıranın,“tek”olanın varolma/varkalma mücadelesi, insan haklarını kullanabilmenin getirdiği gelişmeler de vurgulanarak incelendi. Kadının aile baskısı altındaki sanatsal konumu ele alınırken, ırksal, dinsel, cinsel ve etnik yönden farklı kültürel kimlikler de konuya yansıdı. Ayrıca batılı bazı sanatçıların en tipik örnekleriyle, Batı ile Avrasya kültürünün bileşimi olduğunu düşündüğüm kendi çalışmam arasındaki ilişki araştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Çift, tek, aile, toplumsal cinsiyet, eşitlik, hiyerarşi
Özet (Çeviri)
How did the concepts of sovereignty and aesthetics in art developed throughout the history? What are the paradigm changes during the transition from traditional society to modern and postmodern? These questions replied in this study, within the frame of singularity and duality. To identify the reasons of change or continuity at the correlation between the family and art, the subject approached through the comparisons of significant works and summarized with an attitude of skipping from a period to another. The developments of husband-wife duality throughout their sociological and historical voyages, reviewed within the samples of artworks, beginning from Adam and Eve to the transsexual couple, at the first chapter. At the second chapter the triangle formed by parents and children interpreted ecclesiastically. While describing this with the classic and modern triangle designed Works, emphasized the sexual dimensions of hierarchy. Third chapter reserved for the examination of affects over the art, from the assignments, laid on women and men by the society structure of space. Reflection of prejudices and pressure on the women to the art were the subject of this chapter. At the fourth chapter, reflections over art through gender, beginning with the social transformation at the age of enlightenment came up; transition from family triangle to individualist creativity, ''circle'' examined. Here specifically near period Works were practiced upon. At the last chapter, struggle existence of single whom revolted against ''couple'' model, examined; emphasizing the developments of the human rights usage. While approaching the artistic position of women suppressed by the family, different cultural identities reflected from racial, religious, sexual and ethnic terms. Moreover, the ties with the most typical works of some western artists and my work, which I believe is the compound of West and Eurasia cultures were explored. KEY WORDS: Couple, Single Family, Social Gender, Egality, Hierarchy