20. yy. resim sanatında natürmort'un kavramsal kullanımı
Conceptualism in still life in the 20 th. century art
  1. Tez No: 370608
  2. Yazar: VLADİMİR TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT METE AĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Resim sanatında natürmortun kavramsal kullanımının açıklaması bu tezin amacıdır. Natürmortun kavramsal kullanışı en çok 20. yy'da görüldu ve sanata bakış açısını değiştirdi. Yeni bir algılamayla soyut anlama dönüştu. Bu değişim yeni bir felsefe ve düşünce tarzı için de temel direk oldu. 19. yy.'ın sonunda Empresyonist ve Post – Empresyonist sanatçıları, özellikle Edouard Manet, Claude Monet, Paul Cezanne ve diğerleri sanata yeni bakış getirdiler. Sanattaki perspektif değişimi, kompozisyonda bağımsızlık ve natürmort'ta nesnenin kavramsal kullanışının temelini attılar. 20. yy.'da Avangard sanatta ve entelektüel hayatta, Kübizm, Dadaizm, Sürrealizm ve bir çok akımlarda sanatçılar daha özgür elemanlar kullanarak sanatlarını sürdürdüler. Kübizm natürmortun nesnelerini geometrik parçalara bölerek, nesnenin farklı yönlerden görülen yüzlerini aynı anda göstermiş ve hacim etkisi azalmıştır. Kübizm akımı yeni teknikler üretip sanata kavramsal bir yorum getirdi. Ayrıca, natürmort türüne da yeni bir bakış açısı oluşturmuştur. Metafizik sanatçıları, natürmort'u kullanarak geçmiş dönemin mekanları ile kendi yaşadıkları dönemin mekanlarını ilişkilendirerek hayalci bir dünyayı betimlediler. Renne Lynn Haggart'ın tezinde, yorumcu James Merlin, Morandi'nin natürmortlarını 'boşluk içinde doluluk' diye tarif etmiştır. Sürrealist sanatçılar natürmort resimlerinde hayal ve gerçeği beraber kullanıp düşsel bağlantı ile tuvale aktardılar. Pop art sanatçıları natürmort resimlerinde, 'Amerikan tarzı yaşam'ı gösteren yiyecek ve eşyaları aldılar ve resmettiler. Böylece 2. Dünya Savaşı sonrası, sanatçılar (özellikle Jasper Johns, Robert Rauschenberg ve Richard Hamilton) Marcel Duchamp ile readymade'leri yeniden keşfettiler. 1960'lı yıllarda bir çok sanat akımı ortaya çıktı ve natürmort malzemeleri kullanıldı. Bu akımlar 'Fluxus movement' (Fluxus Akımı) ve 'Nouveaux Realistes', (Yeni Realistler), 'trompe l'oeil'e (yanılsama) son verdi. Sanatçı Daniel Spoerri“İnaniyorum ki ben... yanılsamasına bir son verme noktasına geldim. Çünkü yanılsama resimde kalmadı, nesneler eserde artık bir gerçek nesneye dönüştü”dedi.
Özet (Çeviri)
This is a dissertation about the role of Conceptual Use of Objects in the Still Life Genre. Still Life in the 20 century became prominent in the conceptual use of objects. This changed the perception of art in general. This new perception turned itself to an abstract concept that became a keystone of the new philosophy of conceptual thinking. At the end of the 19 century, the Impresionist and Post-Impressionist artists, including Edouard Manet, Claude Monet, Paul Cezanne and others, brought a new vision to art, changed the classic perspective, became independent in composition and brought about the conceptual perception of Still Life to a major turning point. In the early 20 century, in Avant-garde artistic movement several styles appeared, such as, Cubism, Dada, Surrealism and many more, in which artists were free to use elements and form of painting subjectivily. In Cubism, objects were reduced to their basic geometric dimension. Different aspects of objects were expressed on the surface of canvas at the same time , and volume was abolished. Like the Post-Impressionists, the Cubists invented new techniques that turned conceptual perceptions into Still Life. In metaphisical paintings Still Life with spatial context described the world as a dream. According to James Merlin, Giorgio Morandi invented his own style of Still Life in“Fullness in emptiness”. In Surrealism, Still Life objects became imaginative and fictional and blended together in the surface of the canvas. In Pop Art, artists used consumer goods and products to show the“American way to life”in their paintings. After the Second World War, artists (Jasper Johns, Robert Rauschenberg ve Richard Hamilton) rediscovered Marcel Duchamp Ready-mades. In the sixties, many art styles emerged portraying objects of Still Life. Already established styles such as the Nouveaux Realistes and the adherents of the Fluxus movement would declare the end of the trompe l'oeil style:“I believe that I . . . am the end point of the trompe l'oeil . . . because there is no trompe l'oeil anymore, it has caught up with reality”. (Daniel Spoerri)