1919-1928 yılları arasında edebiyat dergilerinde yayımlanan hikâyeler üzerine bir araştırma
The research i̇s about stori̇es that was publi̇shed i̇n li̇terature magazi̇nes i̇n 1919-1928
  1. Tez No: 370609
  2. Yazar: SİNEM YAKLAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN İNCİ ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Modern hikâye türünün Türk edebiyatındaki doğuşu ve gelişimi ile ilgili akademik çalışmalar, roman ve şiir araştırmalarına göre oldukça azdır. Halit Ziya, Memduh Şevket Esendal, Sait Faik, Sabahattin Ali gibi yazarlar üzerine yapılan monografik çalışmaları bir yana koyarsak, özellikle Cumhuriyet kuşağının“hazırlayıcıları”hakkında yapılan çalışmaların azlığı dikkati çeker. Türk edebiyatında Batıyı model alarak modernleşme çabaları 1870 sonrasında başlar. 1870-1890 arasında hikâye yazarları eski geleneğin etkisinden kurtulmaya çalışır. Bununla birlikte geleneksel motiflerin yanında Batılı özelliklere de yer verirler. 1890'dan sonra yazarlar hikâye türü üzerinde düşünmeye başlar. Romanla karıştırılan bu türün farklarını ortaya koyarlar. Özellikle 1928'den itibaren hikâye dergileri ve antolojilerinin yayımlanmasıyla modern hikâye türü giderek gelişir. Kısa hikâye tarihini bütünüyle kavramak için hikâye kitaplarının yanında dergi ve gazetelerde kalmış, kitaplaşmamış hikâyeler de incelenmelidir. Bu çalışmada Mehmet Törenek'in 1918'e kadar getirdiği Türk hikâyeciliğini, kitaplaşmamış hikâyelerden yola çıkarak hikâye türü için önemli bir tarih olan 1928'e kadar ele aldım.
Özet (Çeviri)
Academic studies about the birth and development of modern story genre in Turkish literature are fewer when compared to the researches made in the field of novel and poetry. Let's put aside the monographic studies conducted on the writers Halit Ziya, Memduh Şevket Esendal, Sait Faik, Sabahattin Ali and see the rareness of the researches on the“makers”of the Rebublic generation which attracts attention. The modernization efforts influenced by the West in Turkish literature are initiated after 1870. Between 1870-1890 story authors tries to get rid of from the influence of old tradition. However, they use in their stories Western characteristics as well as traditional motifs. After 1890 authors start to think about story genre .They exhibit the difference of this genre which was diffused with novel. Especially, since 1928 the modern story genre develop gradually with the publication of story journals and anthologies To grasp the novel completely, not only the published story books of the authors but also the stories published only in newspapers and journals must be viewed. In this study, I examined the Turkish story telling until 1928, which is an important date for story genre, carried to the year of 1918 by Mehmet Törenek setting out the unpublished stories in books.