Tomas Luis de Victoria'nın Officium Defunctorum adlı eserinin yapı, stil ve içerik açısından incelenmesi
The structure, style and content study of Tomas Luis de Victoria's work Officium Defunctorum
- Tez No: 370618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bestecinin hayatı incelendiğinde Latince dini metinler üzerine din müzikleri yazmış olduğu ve bu geleneğin dışında hiçbir çalışmasının bulunmadığını görüyoruz. Officium Defunctorum bestecinin bu tarzda verdiği ikinci eseridir. Aynı zamanda bestecinin son eseri olma özelliğini de taşır. İlk requiem'ini 1583 yılında 4 partili bir koro için besteleyen Victoria, hizmetinde çalıştığı İmparatoriçe Maria'nın 1603 yılında vefat etmesi sonucu bu eseri bestelemiş ve iki yıl sonra da 1605'te yayımlamıştır. Officium Defunctorum Victoria'nın son bestesi olmakla beraber bestecinin en meşhur eseri ve kariyerinin de zirvesinde yer alan müziğidir. Bu nedenle eser; kendi yapısal özellikleri dışında, tarihsel açıdan da ayrı bir önem taşımaktadır. İspanyol Rönesans Altın Çağı'nın son bestecilerinden biri olan Victoria'nın eserlerinde İtalyan müziği etkileri görülür. Melodik hatları ve disonans kullanımını Palestrina'dan daha özgürce gerçekleştiren Victoria; basit çizgili, homofonik ve ritmik çeşitliliklerin hakim olduğu dokuları eserlerinde tercih etmiştir. İncelenen eser dönemin müzikal dilini, armonik çözümlemelerini ve disonans kurallarını kapsamakla beraber saf Gregoryen ezgilerini de içerisinde barındırmaktadır. Besteciliğinin dışında Victoria'nın yetkin bir rahip oluşu, dini geleneklere olan hakimiyeti ile birlikte kilisesine ve kilise müziğine olan bağlılığını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Victoria, Rönesans Polifonisi, Officium Defunctorum, Missa, Koro
Özet (Çeviri)
When the biography of the artist is analyzed it is seen that he has composed only sacred music with Latin texts and there are no other works of him except this tradition. Officium Defunctorum is the second work of artist in composed in this style. This work is also the latest work of the artist. Composing his first requiem in 1583, for a 4 voice choir, Victoria composed this work in 1603 as a result of the decease of Empress Maria and published in 1605. Besides being the last work of the artist Officium Defunctorum is his last and most famous work of the peak of his carreer. The work therefore, carries a special importance historically besides it's structural features. The effects of Italian music is seen in the works of Victoria, one of the latest Spanish Golden Age composers. Implementing melodic lines and dissonance usage more freely than Palestrina, Victoria prefered textures dominated by simple lined, homophonic and rythmic variabilities in his works. The studied work comprises the muscial language, harmonical traditions and dissonance rules of the period along with pure Gregorian melodies. In addition to his composership, being a competent priest and having a command of religious traditions shows Victoria's loyalty to his Church and the church music. KEYWORDS: Victoria, the polyphony of Rennaisance, Officium Defunctorum, Mass, Choir