1990'lı yıllar sonrası bir popüler kültür ürünü olarak arabesk müziğin değişimi/dönüşümü
After 90's change/trasformation of arabesque music as a popular culture product
- Tez No: 370630
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de arabesk müzik hiçbir zaman önemini yitirmiş bir konu olmadı. Arabesk değişim dinamikleri güçlü olan bir ülke için tarihsel kökleri olan ve toplumsal karşılığı çok güçlü bir popüler kültür örneğidir. Ortaya çıktığı zamanki toplumsal koşullar ve müzik tarihi açısından kökleriyle her zaman ayrı bir yerde duracaktır. Bunun yanı sıra arabesk değişime karşı değişimle karşılık vermiş ve yaşadığı coğrafyanın hakkını da verebilmiş bir müzik türüdür. Bu nedenle arabeskin kökleri ve anlamları üzerinde durmak, çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Esas varmak istediğimiz nokta ise arabeskin yaşadığı değişimin son 20 yılını anlamak olmuştur. Bu değişiminin nedenleri kadar, değişimi hazırlayan olgulara da dikkat çekmek ve tartışmak gerekmektedir. Çalışmanın ana ekseninde kültür konusu ve kültürün modernleşmeyle ve kültür endüstrisiyle girdiği ilişki yer almaktadır. Türkiye'de müzik tartışmalarının ana başlığı müzikteki Batılılaşma/modernleşme ve arabeskin ortaya çıkışı, tarihsel çerçevedeki yeriyle birlikte, yine çalışmamızın temellerini oluşturmaktadır. Son iki bölüm ise Türkiye'de müzik tarihine damgasını vurmuş, bir müzik türü olmanın ötesinde bir kültürü temsil eden arabeskin yaşadığı değişim/dönüşüm dalgalarıdır. 12 Eylül sonrası farklı Türkiye'nin arabeskiyle, 90'ların renkli Türkiye'sinin arabeskine geçiş ve bu geçişin arabesk müzikte ve dinleyen kitlelerde yarattığı değişimden söz etmektedir. Son başlıkta ise“Siber Çağın”içinde, internet devrimiyle oluşan yeni bir kültür endüstrisinin içinde arabeskin yaşadığı dönüşüm ve karşılaştığı ilgiyle ilgili gözlemler yer almaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: arabesk, kültür, modernleşme, popüler kültür, teknoloji.
Özet (Çeviri)
The arabesque music has never been a topic which has never lost its importance. It is an example of popular culture which has historical roots and strong social reflections for a country, change dynamics of which are strong, It stands in a seperate place with social conditions of its emergence period and its roots in terms of music history . Besides it's a music genre which reacted to change with change and also qualify its land. Accordingly to dwell on the roots of arabesque and its meanings are the basis of our study. The main point, we want to reach is to understand arabesque's change in last 20 years. It's necessary to point out and discuss both the reasons of this change and facts prepared the change. On the major axis of the study, culture , and the relation of culture with modernization and culture industry take place. The main title of music discussions in Turkey, occidentalization in music/modernization and emergence of arabesque , with historical framework also are basis of our study. The last two sections are the change/transformation waves of arabesque, left its mark on music history in Turkey, represents a culture beyond of a music genre . It mentions the transition from another Turkey's arabesque in post 12nd September to colorfull Turkey's arabesque of 90's and the change which created by this transition on arabesque music and masses who listen it. KEY WORDS: arabesque music, culture, modernization, popular culture, technology