Tekillik sorunsalı bağlamında Sevim Burak'ın metinleri üzerine bir inceleme
An analysis on Sevim Burak's texts in the context of the singularity problematic
  1. Tez No: 370642
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DOĞAN YAŞAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
“Tekillik Sorunsalı Bağlamında Sevim Burak'ın Metinleri Üzerine Bir İnceleme”başlığını taşıyan bu tez çalışması, metnin, okurun ve yazarın tekilliğini postyapısalcı kuram açısından açıklamaya çalışacaktır. İlk olarak, postyapısalcı kuramın temel kavramsal sorunsalları üzerine bir tartışma gerçekleştirilecektir. Bu kavramsal sorunsalların edebiyat kuramıyla nasıl bir ilişki içerisinde olduğu gösterilecektir. Daha sonrasında ise tekillik kavramı üzerine genel bir incelemede bulunulacaktır. Tekillik kavramını oluşturan özelliklerin üzerinde durularak, bu özelliklerin postyapısalcı edebiyat kuramında metin, okur ve yazar kavramlarına dair nasıl farklı bir düşünme biçimine olanak tanıyabileceği vurgulanmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise tekillik sorunsalı bağlamında ortaya konulan kavramların Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak görülebilecek Sevim Burak'ın metinleri üzerinden incelenmesi gerçekleştirilecektir. Metnin, okurun ve yazarın tekilliğini aynı düzeyde düşünebilmenin imkânları Burak'ın metinlerinden hareketle irdelenmeye çalışılacaktır. Böylelikle tez, edebiyat sosyolojisi literatürüne ve Türk edebiyatına dair kuramsal bir katkı sunabilmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“An Analysis on Sevim Burak's Texts in the Context of the Singularity Problematic”tries to explain the singularity of the text, the reader and the writer from the point of view of poststructuralist theory. Firstly, the basic conceptual problematics of poststructuralist theory will be discussed. The ways these conceptual problematics are related to the literary theory will be discussed. Then, a general inquiry will be carried out on the concept of singularity. Explaining the constituent elements of singularity, the thesis will try to reveal how these elements provide a different mode of thinking on the concepts of text, reader and writer in the poststructuralist literary theory. In the last part, the concepts discussed in the context of singularity problematic will be applied to the literary texts of one of the most important figures of Turkish literature, Sevim Burak. The possibility of thinking the singularity of the text, the reader and the writer on the same plane will be explicated through the texts of Burak. In this way, this thesis aims to make a theoretical contribution to Turkish literature and to the discipline of the sociology of literature.