Integration of jira, confluence, trello for effective project management: A case study for a building project
Jira, confluence ve trello entegrasyonu ile verimli proje yönetimi: Bir bina projesinde entegrasyonun kullanımın vaka analizi
  1. Tez No: 927802
  2. Yazar: RAMAZAN KAAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektörü, projelerin karmaşık yapısı, uzun proje süreçleri ve çok sayıdaki paydaşı nedeniyle etkin proje yönetim araçlarına olan ihtiyacı ile dikkat çekmektedir. Geleneksel proje yönetim yöntemleri, iletişim ve koordinasyon sorunları, şeffaflık eksikliği ve dijitalleşme yetersizliği gibi zorluklarla karşılaşmakta, bu da teknolojinin hızla geliştiği dünya koşullarına uyum sağlamayı zorlaştırmaktadır. İnşaat projelerindeki bu karmaşıklıklar, sadece maliyet ve süre aşımlarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda proje paydaşları arasındaki iletişim eksikliklerini de artırmaktadır. Bu nedenle, yenilikçi dijital araçların entegrasyonu sektör için kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Bu durum, proje yönetiminde daha yenilikçi ve entegre yaklaşımların gerekliliğini göstermektedir. Bu kapsamda dijital dönüşüm ve yenilikçi dijital proje yönetim araçları, inşaat projelerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. İnşaat sektörü, tarihsel olarak manuel yöntemlerle proje yönetimi gerçekleştirmiştir. Çizimlerin elle hazırlanması, iş programlarının kağıt üzerinde tutulması ve belgelerin fiziksel olarak saklanması gibi yöntemler uzun yıllar boyunca sektöre hakim olmuştur. Ancak bu yöntemler, özellikle büyük ölçekli ve karmaşık projelerde zaman kaybına, hatalara ve iletişim kopukluklarına yol açmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, proje yönetiminde dijital araçların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. İnşaat sektöründe ilk dijitalleşme adımları, CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımlarının mühendislik ve mimarlık projelerinde kullanılmaya başlamasıyla atılmıştır. Bunun ardından, proje yönetim yazılımları olan Primavera ve MS Project gibi araçlar sektöre girmiştir. Bu yazılımlar, zaman planlaması, kaynak yönetimi ve ilerleme takibi gibi konularda önemli kolaylıklar sağlamış, manuel süreçlerin yerini almıştır. Bununla birlikte, ilk nesil yazılımlar çoğunlukla tekil görevleri desteklemiş, ekip içi iletişim ve işbirliği gibi alanlarda sınırlı katkı sunmuştur. Günümüzde ise dijitalleşme, yalnızca bir destekleyici araç olmaktan çıkarak tüm proje yönetim süreçlerini kapsayan entegre sistemlere dönüşmüştür. Jira, Confluence ve Trello, BIM, Drone Teknolojileri, Sensör Teknolojileri ve IoT cihazları gibi modern dijital araçlar, ekipler arasındaki iletişimi ve işbirliğini artırarak verimliliği üst seviyeye taşımaktadır. Bu araçlar, yalnızca inşaat sektörü için değil, diğer birçok sektörde de başarısını kanıtlamış ve yenilikçi çözümleriyle geleneksel yöntemlere kıyasla daha esnek ve etkin süreçler sunmuştur. Bu bağlamda, dijitalleşmenin inşaat sektörü için bir lüks değil, sürdürülebilirlik ve rekabet avantajı açısından bir zorunluluk olduğu açıkça görülmektedir. Dijital araçların benimsenmesi, proje paydaşları arasında daha güçlü bir işbirliği ortamı yaratmakta ve hata oranlarını minimuma indirerek maliyet ve zaman avantajı sağlamaktadır. Bu çalışma, inşaat sektöründe proje yönetim etkinliğini artırmak amacıyla Jira, Confluence ve Trello gibi dijital araçların entegrasyonunu ve bu entegrasyonun kullanıldığı örnek bir proje çalışmasının sağladığı avantajları/dezavantajları incelemektedir. Jira, gelişmiş iş akışı ve sorun takibi; Confluence, dijital doküman yönetimi ve dökümanlarda işbirliği; Trello ise görev organizasyonu ve görsel takip yönetimi konularında öne çıkan araçlar olarak tanıtılmıştır. Bu araçlar, sadece bireysel kullanımda değil, entegre çözümler sunarak proje yönetiminin tüm boyutlarında etki yaratmaktadır. Bu araçların entegrasyonu, sektördeki yaygın zorlukları ele alarak takip, iletişim ve iş akışı optimizasyonu sağlayan bir sistem oluşturmaktadır. Jira'nın Trello ve Confluence entegrasyonu ile projenin tek bir çatı altından yönetimi ve proje yönetimi takibine olanak sağlar. Primavera ve Ms Project gibi iş planlama özelliği, takvim ve liste görünümde iş planını özetlemesi, iş akış yönetimleri, kaynak yönetimi, risk yönetimi, maliyet yönetimi, görev takibi, ekip yönetimi, proje ekibi üyeleri arası iletişim ve koordinasyon, otomasyon raporlamaları sayesinde proje ekibinden önce veya proje ekibinin göremediği projeyi yavaşlatan geciktiren unsurların tespiti konusu gibi birçok alanda proje yönetimine destek olur. Projelerin iş planların oluşturulmasına, projelerin iş planlarının optimize edilmesine ve otomatik olarak projeyi geciktiren unsurların tespiti sayesinde proje yönetiminde çok etkili bir role sahiptir. Jiranın proje özetleri sayesinde iş akış durumları, proje ekiplerinin iş yoğunlukları ve iş statü durumları, iş ilerleme yüzdeleri, ekipler arası iş oransallığı, proje ekibi üyelerinin iş paylaşım istatistikleri gibi konular hakkında bilgi verir. Confluence projelerde dijital dokümantasyon ve kesintisiz bilgi akışı sağlar. Proje ekibi üyeleri ofis ortamında barındırdıkları binlerce dosyayı dijital olarak Confluence aracılığıyla dijital olarak dokümante hale getirir. Confluence aracılığıyla dosyaların fiziksel dosyalar gibi kaybolma ve zarar görme imkanı yoktur. Proje ekibi üyeleri arasında kesintisiz bilgi akışı sağlayarak iletişim ve koordinasyon konusunda büyük avantaj sağlar. Proje ekibi üyeleri Confluence üzerinde dosyalarda ortak çalışmalar yapabilir. Confluence üzerinde dosyalar hızlı bir şekilde bulunur zaman kayıplarının önüne geçilerek iletişim verimliliği sağlanır. Confluence'ün Jira ve Trello ile entegrasyonu, Confluence ortamında oluşturulan belgeleri Jira proje tablosunda veya Trello görev kartlarında tanımlanan görevlerle ilişkilendirme fırsatı sunar. Bu entegrasyon, kullanıcının belirli bir görevle ilgili belgeler üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. Trello, proje iş akışlarının oluşturulması, birimler arası iş organizasyonunun sağlanması, birimler arası koordinasyon, birimler arası birbirine bağlı işlerin takibi ve proje süreç yönetimi için oldukça kullanışlı bir araçtır. Trello' daki görev kartları aracılığıyla sanal bir görev yönetimi ve görev takibi yapılır. Trello' yu görsel görev organizasyonu ve görsel iş akış yönetimi aracı olarak tanımlayabiliriz. Tezde, bu dijital araçların inşaat proje yönetimindeki uygulanabilirlik alanları çeşitli örneklerle desteklenerek açıklanmakta ve örnek bir proje üzerinden detaylandırılmaktadır. Örnek bir proje üzerinde entegrasyonun proje aşamalarında dijital araçların nasıl ve hangi alanlarda kullanıldığı görsellerle aktarılmıştır. Çalışma kapsamında, Jira, Confluence ve Trello örnek bir proje üzerinde kullanımı görseller ile detaylı şekilde açıklanmış, geleneksel yöntemlerle yönetilen bir proje ile Jira, Confluence ve Trello entegrasyonu kullanılarak yönetilen bir proje karşılaştırılmış, veriler toplanmış ve Power BI kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analiz sürecinde, dijital araçların etkisi sayısal verilerle değerlendirilerek daha önceki projelerle kiyaslanmıştır Entegrasyonun kullanıldığı B1/2 blok villasının jira üzerinden elde ettiğimiz datalar ve , entegrasyonun kullanılmadığı A1/2 blok villasının şirket tarafından talep ettiğimiz manuel verilerle karşılaştırıldığında, entegrasyonun kullanıldığı B1/2 blok villasının maliyet olarak A1/2 blok villasına kıyasla 178.590,00 ₺ kar etmesine, proje süresi bakımından 18 günlük avantajını ortaya çıkarmakta olup dijital araçların inşaat proje yönetiminin en önemli unsurları olan maliyet ve süre bakımından sağladığı faydaları ortaya koymaktadır. A1/2 blok villası proje sürecinde maliyet olarak %85,76 verim ile proje tamamlanmış olup B1/2 blok için bu yüzde entegrasyon sayesinde %91,82 olarak hesaplanmış olup proje maliyeti olarak 178.590,00 ₺ 'lik fark ortaya çıkmıştır. Proje süresi bakımından verimlilik karşılaştırmasında ise A1/2 blok için %86,36 hesaplanan verimlilik entegrasyon kullanılan B1/2 blok için %96,20' ye yükselmiş ve 18 günlük avantaj sağlamıştır. Elde edilen bulgular, entegre yaklaşımın proje performansı metriklerinde belirgin iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Jira, Confluence ve Trello'nun sağladığı anılık güncellemeler, gelişmiş görünürlük ve düzenlenmiş iş akışları sayesinde gecikmeler azalırken maliyet yönetimi iyileştirilmiştir. Power BI görsel temsilleri, maliyet aşımlarının azaltılmasını ve proje takvimine uyumun artırılmasını vurgulamıştır. Jira, Confluence ve Trello entegrasyonun inşaat proje yönetiminde kullanılması; Proje ekipleri ve proje ekibi üyeleri arasında güçlü ve şeffaf iletişim, proje ekibi arasında güçlü koordinasyon, gerçek zamanlı proje takibi, gerçek zamanlı iş planlamaları, bütçe yönetimi, risk yönetimi, esneklik ve uyarlanabilirlik özellikleri ile proje verimlilik artışları, gelecek projeler için veri depolanması ve veri analizlerine olanak sağlayarak proje yönetiminde verimlilik konusunda dijital araçların önemini göstermiştir. Geleneksel proje yönetim yöntemleri projenin ilerleme durumu, maliyet ve süre tahminleri anlık olarak değerlendirilemez, proje ilerleme durumunu gerçek zamanlı şekilde takip edilemez, ekipler arası iş akış yönetimleri anlık değildir, proje gereksinimlerinde meydana gelen ani değişimlere esnek olmadığı için hızlı uyum sağlayamaz, süreç içinde değişen risk faktörlerini güncelleyemez, gecikme ve bütçe kayıplarının önüne geçmek için veri takibi yapılamaz, iş planlarında oluşan eksiklikler gecikmeleri önceden otomatik tahmin eden otomasyon sistemine sahip olmadıkları gibi dezavantajlı durumlar için proje yönetiminde dijital araçların kullanımına ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, bu tez, Jira, Confluence ve Trello gibi dijital araçların inşaat projelerinde daha geniş bir şekilde benimsenmesini savunmaktadır. Bu entegrasyonlar, süreçleri optimize etmenin yanı sıra veri odaklı karar verme ve sürekli iyileştirme sağlamaktadır. İnşaat sektöründeki dinamik talepleri karşılamak için dijital dönüşüm uygulamalarının benimsenmesi gerektiğini vurgulayan çalışma, BIM ve ERP gibi sistemlerle entegrasyon olanaklarının daha da araştırılmasını önermektedir. BIM ve ERP uygulamaları inşaat projelerinde dijitalleşme adına son derece önemli gelişmeleri beklemekte olup bu tarz yapılacak ek çalışmalar, sektörde daha büyük kazançların elde edilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is known for the complexity of its projects, long project durations, and the involvement of multiple stakeholders, all of which highlight the need for effective project management tools. Traditional project management methods face numerous challenges, including communication and coordination issues, a lack of transparency, and limited digitalization, which hinder adaptation to the rapidly evolving technological landscape. This study investigates the integration of modern digital tools Jira, Confluence and Trello into construction project management, the areas of usability in construction project management and examples of use in a project where the integration is used and the advantages / disadvantages it provides. Briefly, the integration of Jira with Confluence and Trello can be defined as a tool for project management, work planning, workflow management, resource management, risk management, cost management, task tracking, and team management, consolidated into a single platform. Trello can be defined as a tool for the visual organization of tasks and workflow management, while Confluence can be defined as a digital documentation and digital information library. Within the scope of the study, the use of Jira, Confluence and Trello on a sample project was explained in detail with visuals, a project managed with traditional methods and a project managed using Jira, Confluence and Trello integration was compared, data was collected and analysed using Power BI. When compared with the data we obtained from the jira of the B1/2 block villa where the integration is used and the manual data requested by the company for the A1/2 block villa where the integration is not used, the B1/2 block villa where the integration is used makes a profit of 178.590,00 ₺ compared to the A1/2 block villa in terms of cost, reveals an advantage of 18 days in terms of project duration and reveals the benefits of digital tools in terms of cost and time, which are the most important elements of construction project management. In the project process of the A1/2 block villa, the project was completed with 85.76% efficiency in terms of cost, and for the B1/2 block, this percentage was calculated as 91.82% thanks to the integration and a difference of 178.590,00 ₺ in project cost was revealed. In the efficiency comparison in terms of project duration, the efficiency calculated as 86.36% for A1/2 block increased to 96.20% for B1/2 block using integration and provided an advantage of 18 days. The findings show that the integrated approach provides significant improvements in project performance metrics. The instant updates, improved visibility and streamlined workflows provided by Jira, Confluence and Trello reduced delays and improved cost management. Power BI visual representations emphasised the reduction of cost overruns and increased adherence to the project schedule. Utilisation of Jira, Confluence and Trello integration in construction project management; Strong and transparent communication between project teams and project team members, strong coordination between project teams, real-time project tracking, realtime work planning, budget management, risk management, project efficiency increases with flexibility and adaptability features, data storage and data analyses for future projects have shown the importance of digital tools in project management efficiency. Consequently, this thesis argues for a wider adoption of digital tools such as Jira, Confluence and Trello in construction projects. These integrations enable data-driven decision making and continuous improvement as well as optimising processes. Emphasising the need to adopt digital transformation practices to meet the dynamic demands in the construction industry, the study recommends further exploration of integration possibilities with systems such as BIM and ERP. BIM and ERP applications await extremely important developments in terms of digitalisation in construction projects, and additional studies of this kind can contribute to achieving greater gains in the sector.