Örgüt kültürü ve öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi(Kocaeli ili Gebze ve İzmit ilçeleri örneği)
A survey on the relationship between organization culture and burnout level of the teachers(Samples of Gebze and iİzmit cities in Kocaeli province)
- Tez No: 370649
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada Kocaeli ilinin İzmit ve Gebze ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet liselerinde görev yapan lise öğretmenlerinin örgüt kültürü ile tükenmişlik düzeylerinin cinsiyete, mezuniyet durumuna, branşa, yaşa, hizmet süresine, gelir düzeyine, branş memnuniyetine, görev biçimine, öğrenim durumuna, medeni duruma, teknoloji kullanımına, teknoloji kullanım sıklığına, derse hazırlık durumuna, gücenme durumuna, öğrenci tutumuna, fikir alışverişi durumuna, kişisel gelişim etkinliklerine katılım durumuna, yaratıcı öğretme teknikleri kullanım durumuna göre değişip değişmediği ve örgüt kültürü ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunup bulunmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 328 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Ölçeği , Kurumsal Kültür Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 Paket programı kullanılmıştır. Veriler Bağımsız Grup T testi, Kruskal Wallis-H Testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpım Katsayıları hesaplanarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; cinsiyet, görev biçimi, öğrenim durumu ve gücenme durumunun öğretmenlerin kurum kültürü algısında; branş memnuniyeti, görev biçimi, medeni durum, teknoloji kullanım sıklığı, gücenme durumu, öğrenci tutumu, fikir alışverişi, kişisel gelişim etkinliklerine katılım ve yaratıcı öğretme teknikleri kullanımının öğretmenlerin tükenmişlik düzeyinde etkili değişkenler olduğu öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ile Adokrasi Kültürü arasında negatif yönlü, tükenmişlik düzeyleri ile piyasa kültürü arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğu; öğretmenlerin duygusal tükenmişlik ile Adokrasi Kültürü ve Piyasa Kültürü arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu, öğretmenlerin duyarsızlaşma düzeyleri ile Hiyerarşi Kültürü arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find whether the organization culture and burnout degree of the high school teachers who serve in the state schools under Ministry of National Education in Gebze and Izmit cities of Kocaeli Province, depend to gender, graduation degree, branch, age, tenure of service, income level, branch satisfaction, form of employment, education level, marital status, technology usage, frequency of technology usage, lesson preparation, displeasure, student attitude, exchange of ideas, participation to personal development activities, applying creative teaching techniques, and whether there is a relationship at a significance level between their organization culture and the degree of their burnout. The sample of this study consists of 328 teachers. Burnout Scale, Organizational Culture Scale were used in this study as data collection tool. The SPSS 15.0 Program was used in order to investigate the frequency and percentage values of demographic features. The analysis was performed by using Independent Group T Test, Kruskall Wallis-H Test Analysis , One-way analysis of Variance ANOVA, Pearson Moment Correlation Analysis. According to the survey findings; gender, form of employment, education and displeasure are found to be effective variables in teachers' perception of organization culture; branch satisfaction, form of employment, marital status, frequency of technology usage, displeasure, student attitude, exchange of ideas, participation to personal development activities, applying creative teaching techniques are found to be effective variables in teachers' burnout level; there are significant relationships between teachers' burnout level and Adhocracy Culture in negative direction, burnout level and Market Culture in positive direction; a significant negative relationship exists between Emotional Exhaustion of the teachers and both Adhocracy and Market Cultures, and a significant positive relationship between Depersonalization of the teachers and Hierarchy Culture.