Yeni ekonomik coğrafya yaklaşımının uluslararası ticareti açıklayıcılığı üzerine ampirik bir analiz
An emprical analysis on new economic geography approach to the explanatory power of international trade
  1. Tez No: 370664
  2. Yazar: ELİF TUNALI ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde Yeni Ekonomik Coğrafya Yaklaşımının uluslararası ticaret üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu amaçla öncelikle 1989-2006 döneminde 15 OECD ülkesi için ulaşım maliyetlerinin belirleyicileri tahminlenmektedir. Ardından bu tahmin sonuçları kullanılarak ücretlerin uluslararası ticaret üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Bu kapsamda, tezin birinci bölümünde, uluslararası ticaret teorilerinde Yeni Ekonomik Coğrafya Yaklaşımının yeri ve önemine yer verilmektedir. Yeni Ekonomik Coğrafya Modellerinin gelişimi ve temel özellikleri açıklanmaktadır. Birinci bölümde son olarak, Yeni Ekonomik Coğrafya Yaklaşımı Ekosistemi Akış Diyagramları oluşturulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, ulaşım maliyetlerinin belirleyicileri Yeni Ekonomik Coğrafya Yaklaşımının özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu kapsamda, yöntem açıklandıktan sonra ampirik sonuçlar verilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde, ücretler ile uluslararası ticaret arasındaki ilişki Redding ve Venables'in (2004) modelinden yola çıkılarak analiz edilmektedir. Tez kapsamında yapılan analizler sonucunda, ulaşım maliyetlerinin belirleyicilerinin mesafenin yanı sıra sınır komşuluğu, ortak dil, ortak para birimi, serbest ticaret anlaşmaları, kişi başı gelir, ülkelerin ada olma durumu ve alt yapının kalitesi olduğu bulunmuştur. Ücretlerin ise, Piyasaya Erişim Endeksinden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Ayrıca analiz edilen örneklem için Piyasaya Erişim Endeksi ve Tedarikçilere Erişim Endeksi yüksek olduğunda ücretlerin merkezcil kuvvet yarattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of New Economic Geography Approach on international trade is examined. In order to this, firstly the determinants of transportation costs are estimated for 15 OECD countries between the year of 1989 and 2006. After that, by using these estimation results the effects of wages on international trade are analysed. In this context, in the first section of this Phd thesis, role and impartance of New Economic Geography Approach (NEG) on international trade theories are given. Next, key features and development of NEG are detailly explained. In the last part of first section, Diagrammatic Framework of New Economic Geography Approach Ecosystem are constructed. In the second section of this thesis, determinants of transportaion costs are determined by taking into consideration of features of NEG. In this perspective, after explaining methodology, the emprik results are given. In the third and last part, the relationship between wages and international trade is analysed by expanding models of Redding and Venables (2004). Econometric results showed that the determinants of transportation costs includes not only distance but also common border, common language, common currency, freetrade agrements, income per capita, being an island and quality of infrastructure. It is interpreted that Market Access is effecting wages more than Supplier Access. Lastly, for the sample analysed in this study, wages are counted in centripetal forces in countries that have high Market and Supplier Access.