XVIII. yüzyıl Osmanlı-Rus ilişkileri
XVIII. century Ottoman-Russi̇an relati̇ons
- Tez No: 370693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÜME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki ilişkiler XVIII. Yüzyılın başından itibaren yoğunluk kazanarak devam etmiştir. Çalışmamızın amacı, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında XVIII. Yüzyıl boyunca yaşanan başta siyasi olmak üzere askeri, ekonomik ve kültürel ilişkileri ele almaktır. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde XVIII. Yüzyıl öncesi, Osmanlı-Rus ilişkilerine değinilmiştir. Buna ilaveten XVIII. Yüzyıl başlarında Avrupa devletlerinin genel durumları hakkında bilgi verilmiştir. Bölümün sonunda ise XVIII. Yüzyılda Osmanlı Devleti ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere değinilmiştir. Ayrıca, bu dönemde yoğunluk kazanan Osmanlı-Rus ilişkilerinin yanı sıra hem Osmanlı Devleti'nin hem de Rusya'nın toplumsal, mali, askeri ve kültürel alanlarda yaptıkları yenilikler de değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, III. Mustafa'nın tahta çıkmasıyla yaşanan siyasi olaylar ele alınmış, daha sonra tahta çıkan padişahlar döneminde yaşanan Osmanlı-Rus ilişkilerine yer verilmiştir. XVIII. Yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Rusya ile olan diplomatik ilişkileri bu bölümde açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise XVIII. Yüzyılda yazılmış Rusya Sefaretnamelerinde verilen bilgiler değerlendirilmiştir. Bu konudaki en kapsamlı bilgiyi Şehdi Osman Efendi'nin Sefaretnamesi içermektedir. Sefaretnamenin bu yönü diğerlerinden daha ön plana çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The relations between the Ottoman Empire and Russia XVIII. Since the beginning of the century has continued gaining more weight. The aim of our study, between Russia and the Ottoman Empire XVIII. Including particularly experienced during centuries of political, military, economic and cultural relations were discussed. The study consists of an introduction and three sections. In the first chapter XVIII. Century Ottoman-Russian relations have been discussed before. Furthermore XVIII. In the early centuries of European states provided information about the general situation and the end of chapter XVIII. Century economic relations between Russia and the Ottoman Empire were also included. In addition, during this period the Ottoman-Russian relations, as well as winning the density of the Ottoman Empire and Russia as well as the social, financial, military and cultural areas of their innovations are evaluated. In the second part, III. Mustafa throne dealt with the political events, which occurred in the later sultans who ascended the throne given to the Ottoman-Russian relations and the end of the century Sultan III. Selim's throne, explaining the events of this chapter was terminated. In the third and final chapter XVIII. Century written information given Ambassadorwere evaluated. This is the most comprehensive information includes ŞehdiOsman Efendi's Ambassador. This aspect of the Ambassador taken prominence has helped more than others.