Üç kuşak kadın tüketicilerin lüks marka taklitlerini satın alma tutumları
Three generations of female consumers buying attitudes to imitation of luxury brands
- Tez No: 370694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tüketicilerin lüks marka satın alma isteği özellikle lüks markayı satın alınca vereceği prestij, statü, imaj gibi faktörlerden dolayı lüks markayı kullanmak istemektedirler fakat aynı zamanda tüketicinin satın alma gücünün de yetmemesi üzerine tüketiciler taklit markalara yönelmektedir. Bu tez, üç kuşak kadın tüketicilerin lüks marka taklitlerine karşı tutumlarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada örneklem olarak Akçakoca ilçe merkezinde yaşayan kadın tüketicilerden tesadüfi olmayan örnekleme yöntemiyle seçilmiş 480 kişiye anket uygulanmıştır. Her kuşaktan 160 kadın tüketiciyle görüşülmüştür. Elde edilen veriler SPSS ortamına aktarılmış ve kuşaklara göre aldıkları taklit ürünler ve markaları çapraz tablolarla gösterilmiştir. Demografik özellikleri belirlemek için frekans analizi yapılmıştır. Kuşakların satın alma tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek için faktör analizi yapılmıştır. Satın alma tutumunu etkileyen lüks markaların kişisel, sosyal, marka hassasiyeti, marka sadakati faktörleri ile yaş, meslek durumu, gelir durumu, eğitim durumu, taklit satın alan-almayan, geliri olan olmayana göre farklılık gösterip göstermediğini görmek için ANOVA yapılmıştır ve ortaya çıkan farklılığın hangi faktörden kaynaklandığını bulmak amacıyla Tukey testi uygulanmıştır. Daha sonra taklit satın alan ve almayan ile marka hassasiyeti, marka sadakati arasında bağımsız iki örneklem“t”testi uygulanmıştır. Faktörlerin satın alma niyeti üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak Y kuşağının Bebek Patlaması ve X kuşağına göre taklit marka ve ürün konusunda daha az bilgili olduğu ve taklit ürün ya da markaya daha yatkın oldukları çıkmıştır. Bununla birlikte ilköğretim mezunları, öğrenciler ve geliri 1000 TL ve altı olanlar taklit marka ve ürünleri daha çok satın aldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The consumers wish to buy luxury brand, is especially to have the feeling of prestige, status, image and similar effects, however at the same time as these are over their budget, they choose the imitation ones. This thesis aims to research the three generations of female's attitudes towards the imitation of the luxury brands. In this study, a poll with 480 female consumers chosen by non-probability sampling method who live in Akçakoca district has performed for random sample. From each generation 160 female answered the poll. The data obtained has transferred to SPSS and the imitation brands and products for each generation has shown on cross-tabs. Frequency analysis has performed to describe the demographical specifications. To understand the factors effecting the purchasing habits of the generations and to have a trusty research, factor analysis has been performed. ANOVA has been performed to see if the luxury products that effect the purchasing habits of people show difference in accordance with personal, social, brand sensibility and loyalty, age, profession, education, buying imitation or not, who have income and who don't and Tukey has been performed to find the factor that is the reason of the difference. Afterwards two independent random sample T test has been performed between who buy and who don't and between brand sensibility and brand loyalty. To understand if the factors have a direct effect on the will of purchase, simple linear regression analysis has been performed. As a result, our finding is that the Y Generation has less knowledge about imitation brands and products compared to Baby Boomer and X Generations, and are more predisposed to imitation products or brands. We understood that people with elementary education degrees, students and people whose incomes are below 1000 TL are purchasing these imitation brands and products more than the others are.