Küresel mortgage krizi ve Türkiye ekonomisine etkileri
The effect of the mortgage cri̇si̇s Turkey global economy
  1. Tez No: 370712
  2. Yazar: İSMAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DAVARCIOĞLU ÖZAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Konutun edinimine yönelik olarak toplumlarda birçok finansman sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemlerinden birisi de Mortgage'dir. Mortgage sisteminin uygulandığı Amerika'da hem Amerikan ekonomi politikaları hem de sistemin etkin işleyişini bozan uygulamaların sisteme dâhil edilmesi ve mortgage kredilerinin yapısının bozulması, faiz yapısının uyumsuzlaşması, konut fiyatlarındaki şişmeler, menkul kıymetlerin fonlanmasında yaşanan sıkışıklık, kredi türev piyasaları alanının büyümesi ve kredi derecelendirme sürecindeki sorunlar ile emlak piyasasında 2005 yılından itibaren doygunluğa ulaşması gibi nedenlerle Mortgage Krizi yaşanmıştır. Küresel finansal piyasaların sıkı ve yoğun ilişkilere sahip olması da ABD Mortgage piyasasında ortaya çıkan bu krizin küresel piyasalara sıçramasına sebep olmuş ve mortgage krizi küresel krize dönüşmüştür. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin krizden etkilenmesi, dış ticaretinin büyük bir kısmını bu ülkelerle gerçekleştiren Türkiye'nin de etkilenmesine yol açmıştır. Bu çalışma ile Krizin kavramı ve türleri, Amerika'da krize sebep olan mortgage sisteminin gelişimi, türleri, riskleri, Amerika ve Türkiyede Mortgage Sistemi ve küreselleşen bu krizin Türkiye ekonomisine etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Ülkemizde ekonomik krizin etkileri özellikle 2008 yılının son çeyreğinde belirginleşmeye başlamış ve ekonominin tüm sektörlerine etki yapmaya başlamıştır. Yaşanan kriz, tüm sektörler ve ülke ekonomisi ele alındığında, Amerika Birleşik Devletlerinden başlayıp Avrupa ve tüm dünya ülkelerini olumsuz yönde etkilediği gibi ülkemizde de; üretim, istihdam, sanayi, turizm ve bankacılık gibi birçok sektörde olumsuz etkilerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Various financing systems, such as mortgage system, have been developed for facilitating home acquisition. A Mortgage Crisis was experienced in America due to American economic policiesandtheinclusion of implementations that hinders the effective operation of the system, the structural breakdown of mortgage credits; the disharmonization of the structure of interest; the balloon increments in the prices of house; congestion in stocks and bonds, expansion of credit derivatives markets, problems in credit rating process and saturation in real estate markets since 2005. Close and intense relationships between global finance markets and USA Mortgage market caused the spread of this crisis to global markets as well and mortgage crisis has turned into a global one. Due to intense external trade between Turkey and European Union countries,Turkey was also affected from the crisis like the EU countries. This study explains the concept and types of the crisis, the development, types and risks of the mortgage system in the USA which turned into a crisis in the long run, the Mortgage System in the USA and Turkey and the effects of this crisis on the Turkish economy. Effects of the economic crisis in Turkey started to be more significant especially during the last quarter of 2008 and were felt in all sectors of economy. The crisis negatively affected Europe and all world countries starting with the USA and presented its negative impact on various sectors such as production, employment, industry, tourism and banking.