Mortgage krizinin Türkiye'deki finansal piyasalara etkisi
The effects of mortgage crisis on the financial markets in the Turkey
  1. Tez No: 277846
  2. Yazar: ELİF SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Mortgage Krizi,1929 Buhranı'ndan sonra dünya genelinde ekonomik ve sosyolojik anlamda etkilerinin en çok hissedildiği ikinci büyük global krizdir.Krizin bu denli yayılmasında,denetim ve uygulamadaki hataların yanı sıra,mortgage sistemi ile sağlanan krediye bağlı risklerin türev ürünler vasıtasıyla üçüncü kişilere devredilmesi yatmaktadır. Türkiye'nin dış kaynaklara bağımlılığı ve ülkedeki sıcak paranın uzun vadeli yatırımlara dönüşmemesi nedeniyle,krizden etkilenen ülkelerin söz konusu sıcak parayı geri çağırması ve kriz ortamının doğal bir sonucu olarak talebi kısmaları finansal piyasalarımız ve reel sektörümüz üzerinde etkili olmuştur. Yaşanan 2001 krizi sonrası bankacılık kesiminin zayıflıklarının giderilmesi krizin görece daha iyi karşılanmasına neden olsa da çözümün kurumlar ile birlikte yapılandırılması Türkiye ekonomisinin küresel krizlerden korunmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
After Great Depression, the Mortgage Crisis is the second biggest global crisis thar its effects being felt worldwide in economical and sociological matter. The Crisis spread too much because of the inspection and execution mistakes and also teh transfering the risks dependent on the loan provided with mortgage system via by-product to the third parties. In consequence of Turkey's depency on foreign sources and the hot money's not converting into long term investments, the countries affected by the crisis back the hot money and reducing the demand corollary of the crisis situation has affected our financial maerkets and real sector. After 2001 Crisis, even if minimizing the weaknesses of the banking sector caused compensating the cirisis relatively much better,producing solutions with the institutions will make Turkish economy protected from global crisis.