Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler (Sektörel karşılaştırmalar)
The effecting factors of inward foreign direct investments in Turkey (Sectoral comparisons)
  1. Tez No: 370711
  2. Yazar: EREN ÖĞRÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, doğrudan yabancı yatırım kavramı, doğrudan yabancı yatırım kararlarında belirleyeci olan ekonomik, politik ve yatırım ortamına ilişkin faktörler ve doğrudan yabancı yatırımların ülke ekonomisine olan katkıları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik etkilerine ilişkin kapsamlı bir yerli ve yabancı literatür taraması yapılmış, analizlerde kullanılan yöntem, değişkenler ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların sektörleri hangi yönde, nasıl etkilediklerini ve sektörlerde aynı ekonomik etkileri oluşturup oluşturmadığını siyasi istikrarı da dikkate alarak ortaya koymak için 1995 – 2012 yılları arası baz alınmıştır. En küçük kareler yöntemi için dört model oluşturularak analiz yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında ise, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım alan sektörlerde aynı ekonomik etkilerin görülmediğini ve siyasi istikrarın beklenenin aksine etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, concept of foreign direct investment, economic, politic and business facilitation determinants which are decisive factors on foreign direct investment decisions and the contributions of foreign direct investments into a country's economy has been explained in detail. Also, domestic and foreign empirical literature about economical effects of foreign direct investments has been reviewed, methods, variables and results which were used in analyses has been examined comprehensively. For this purpose, 1995 – 2012 term time has based on for determine foreign direct investments in Turkey affects sectors in which way, how, and were there any same ecomical effets under the political consideration. Four models has created for ordinary least squares method to perform analyses. Due to analyses results, it's possible to say that same economic effects hasn't seen on the sectors which were invested by foreign investors in Turkey, and the political stability has affected otherwise than the expected.