XVI. yüzyıl Edirne şehri: Demografik toplumsal ve ekonomik yapı
Edirne: Demographic social and economic structure in the XVI th century
- Tez No: 370748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Edirne şehri, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin kesiştiği noktada kurulmuş bir kenttir. Tunca Nehri'nin Meriç'e ulaşana kadar çizdiği yay Edirne şehrinin doğal yerleşim alanını oluşturmaktadır. Şehir, Osmanlılar tarafından fethedildiği tarihten itibaren yoğun bir iskan ve imar faaliyetine tabi tutulmuştur. Fetihten birkaç yıl sonra buraya bir saray yapılmış ve Osmanlı başkenti Bursa'dan Edirne'ye taşınmıştır. Fetihten sonra başkent yapılması Edirne'yi Osmanlı'nın siyasi merkezi haline getirdiği gibi, ekonomik açıdan da daha fazla gelişimine yönelik çalışmaların yapılmasını sağlamıştır. Bu vesile ile birçok han, çarşı ve kervansaray yapılmış ve uluslararası tüccarların hem mallarını Avrupa-Asya arasında taşırken konakladıkları, hem de yeni ürünler alıp sattıkları bir merkez haline gelmiştir. İstanbul'un fethine kadar Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan Edirne, bu tarihten sonra da şehre ilgi göstermeye devam eden padişahlar vesilesiyle önemini korumaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Edirne is established in the point where Meriç, Yunca and Arda rivers intersect. The arch drawn by Tunca River until it intersects with Meriç River is the natural residential area of the city of Edirne. In the wake of its conquest by the Ottomans, a rapid population and reconstruction activity started. A few years after the conquest, a palace is built and the Ottoman capital was moved from Bursa to Edirne. This made Edirne the political center of the Ottoman Empire as well as allowing the financial developments in the city. With this purpose, many inns, markets and hostels were built and it became an accommodation and trade center for the merchants who move their goods between Europe and Asia. Edirne, which served as the capital for the Ottoman State until the conquest of İstanbul, preserved its importance thanks to the sultans who continued to show their interests in the city.