Neurobiological mechanism of adult attachment and anxiety symptoms: The mediator role of cognitive biases and affect regulation
Yetişkinlikte bağlanma ve kaygı semptomlarının nörobiyolojik mekanizması: Bilişsel yanlılıkların ve duygu düzenlemenin aracı rolleri
- Tez No: 370747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, güvensiz bağlanma boyutları ve kaygı semptomları arasındaki ilişkide farklı duygu düzenleme zorluklarının aracı rollerini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, farklı bağlanma boyutlarının bilişsel yanlılıkların (dikkat, örtük bellek, açık bellek, ve yorumlama yanlılığı) hem davranışsal hem de nöral mekanizmasında fark yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Bunun yanı sıra, güvensiz bağlanma boyutları ile duygu düzenleme zorlukları arasındaki ilişkide, bilişsel yanlılıkların aracı rollerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma 158 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Bu katılımcılardan 23 öğrenci ön eleme ölçeği ile OİP deneylerine katılmıştır. Katılımcılara, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envateri-II (YIYE-II), Despresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ), ve Duygu Regülasyon Zorluğu Ölçeği (DERS) uygulanmıştır. Ayrıca, bilişsel yanlılıkları ölçmek için bir dizi bilgisayar destekli bilişsel görev verilmiştir. Sonuçlar, farklı duygu düzenleme zorluklarının ayrı bağlanma boyutları ile kaygı semptomları arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Bunun yanında, OİP bulgularının sonuçları, kaygılı bağlanan grubun kişilerarası işaretlere daha otomatik ve derin işlemeler gösterdiğini, kaçıngan bağlanan grubun ise bu işaretlere daha kontrollü işlemeler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, kaygılı bağlanma boyutundan yüksek puan alan kişilerin bilişsel yanlılıkların aracı rolleri ile duygularını düzenleyememeye daha çok yatkınlıklarının olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, ilgili yazının ışığı altında tartışılmıştır. Ayrıca, gelecekteki çalışmalara ve klinik uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study had a purpose to investigate the distinct mediator roles of difficulties in emotion regulation in the relationship between higher scores in insecure attachment dimensions and anxiety symptoms. Beside, it was aimed to examine whether different attachment dimensions would be differentiated on both behavioral and neural correlates of cognitive biases, namely attention, implicit memory, explicit memory, and interpretation biases. Also, this study was aimed to investigate the mediator role of these cognitive biases in the relationship between insecure attachment dimensions and difficulties in emotion regulation. This study was conducted with 158 university students. Also, 23 students were selected from these participants via pre-screening questionnaire for ERP experiments. A questionnaire package including Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Depression Anxiety Stress Scale (DASS), and Difficulties in Emotion Regulation (DERS) was administered to the participants. Beside, a series of computerized cognitive tasks was conducted to examine cognitive biases. The results revealed that distinct difficulties in emotion regulation were mediated the relationship between different attachment dimensions and anxiety symptoms. Moreover, ERP findings showed that attachment anxious group was more likely to showed automatic and deeper processing for interpersonal cues, while avoidant group tend to show controlled processing in response to these cues. Results also showed that people with higher scores in attachment anxiety were more likely to be vulnerable to emotional dysregulation by the mediating role of cognitive biases. These findings were discussed under the light of relevant literature and future directions for research and clinical practice were recommended.