Ortaçağ Anadolu ve Avrupa kaynaklarında idealize edilmiş kutsal savaşçı toposu ve kutsal savaş anlayışlarının karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of the concepts of holy war and the idealized topos of holy warrior in Medieval Anatolian and European sources
  1. Tez No: 370768
  2. Yazar: CEREN ÇIKIN SUNGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA TARBUCK, PROF. DR. HEATH W. LOWRY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ortaçağ'ın başlarından sonuna uzanan süreçte, Müslüman Anadolu ve Hıristiyan Avrupa'da kutsal savaşlar verildiği iddiaları mevcuttu ve her iki coğrafyada yazılan kaynaklarda kutsal savaşçılar resmediliyordu. Bunlar, gazi, akıncı, alp ya da şövalye olarak isimlendiriliyorlardı ve orduların öncelikli sınıflarına mensuptular. Kaynaklardaki bu savaşçılara dair betimlemeler, esasen idealize edilmiş toposlardı ve iktidar sahiplerinin himayesinde ya da onlarla yakın ilişkiler içinde olan yazarlar tarafından yaratılmışlardı. İdealize edilmiş toposlar, yazarları tarafından, dönemlerinin siyasi, sosyo-ekonomik şartlarının belirlediği ihtiyaç ve gereklilere göre yeniden üretilmişlerdi ve geçmiş dönemlere ait inanç ve geleneklerden izler taşıyorlardı. İktidar sahipleri ile din âlimleri, teologlar ve ağırlıklı olarak din eğitimi almış yazarların işbirliği sonucunda bu yeniden üretim gerçekleşmişti. Aynı şartlar, Anadolu ve Avrupa'da kutsal savaş düşüncelerinin dönüşmesini de sağlamıştı. Böylece Ortaçağ'a özgü İslami ve İsevi kutsal savaş anlayışları ortaya çıktı ve yazarlar idealize edilmiş toposlar içeren eserler ürettiler. Bu eserler, sıradan insanların kolayca anlaması için basit bir dille yazılmışlar, toposlar ise rol model olarak işlev görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
Claims of holy war characterized the Middle Ages in both Muslim Anatolia and Christian Europe, where soldiers on both sides were portrayed as holy warriors. Named gazis, akıncıs, alps, chevaliers and knights, they came from the elite military classes. Literary depictions of these men as holy warriors were fundamentally idealized topoi created by writers who were patronized by or were close to those in power. These topoi were largely determined by political, social and economic circumstances, as well as the ambitions of the sovereigns, but they also reflected the ideals, beliefs and customs of the past. The idea of holy war was generated by the collaboration of power holders, religious scholars and writers who had received a predominantly religious education. Similar circumstances which arose separately in Anatolia and the West caused transformative movements in the idea of holy war in both regions. Thus, as writers produced works which involved the idealized topos of the holy warrior, Islamic and Christian versions of holy war peculiar to the Middle Ages were formed. Written in simple language which ordinary people could understand, these topoi represented role models for the people, catering to the needs of the ruling classes and forming society's self-image during this formative period.