Motivasyonu etkileyen faktörler üzerine bir alan araştırması
Motivation and basic motivation techniques
- Tez No: 370767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzün artan rekabet koşullarında, hem firmalar hem de bireysel olarak çalışanlar, performanslarını sürekli olarak arttırmak durumundadır. Rekabet koşullarına ayak uyduramayan firmaların ve çalışanların ayakta kalma şansı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle işletmeler de, çalışanlarının performansını arttırmak için sürekli yeni yollar geliştirmek durumundadır. Çalışanların motivasyonu, performanslarının arttırılmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Firmalar, gerek maddi, gerekse manevi yollarla çalışanlarının motivasyonunu arttırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı,motivasyon ve performans ilişkisini açıklayabilmek ve motivasyonu etkileyen faktörleri tespit edebilmektir. Bu amaçla İstanbul ili içerinde faaliyet gösteren özel bankalarda çalışan100 kişilik bir örneklem ile motivasyon araçlarının çalışan motivasyonunu artırmadaki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama tekniği ankettir. Bu bağlamda, 26 soruluk anket formu geliştirilmiştir. Ankette yer alan sorular 5'li Likert tekniğine göre ve çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır. Anket sonuçlarının etkili şekilde ortaya çıkarılabilmesi amacıyla; güvenilirlik analizi,frekans analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak çalışanların motivasyonunun arttırılmasında ekonomik, psiko-sosyal ve örgütsel-yönetimsel araçların etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra çalışanların yaşı, aylık geliri, eğitim seviyesi ve iş deneyimi ile motivasyon araçları arasında pozitif doğrusal bir ilişki olduğu görülmektedir. Kısaca, çalışanların yaşı, aylık geliri, eğitim seviyesi ve iş deneyimi arttıkça motivasyon araçlarının onların motivasyonunu daha da artırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, both firms and individual employees have to improve their performance constantly. Firms and individiual employees that can not keep up with competitive conditions almost have no chance to survive. Therefore, businesses have to develop new ways to improve the performance of employees. For this reason, firms try to increase employee performance through financial and moral ways. Aim of this study is to identify relationship between motivation and performance and effects of motivation factors. For this aim, 190 employees working in banks in Istanbul are identified as study sample and survey is used as data collection techniques in the study. In this context, a questionnaires including 26 questions are developed. Questions contained in the survey are prepared by 5-point Likert technique and multiple-choice technique. In order to reveal the survey results effectively; reliability analysis, frequency analysis, and correlation analysis is made. At the end of the study; it is investigated that there is a significant relation ship between motivation and economic, psycho-social and organizational-administrative motivation factors. On the other hand, it is found out that there is a positive relationship between motivation factors and demographic factors of employees such as age, salary, education and experience.