Birinci Haçlı Seferi'nin başlaması ve Anadolu'da haçlı istilası
  1. Tez No: 92851
  2. Yazar: GÜRAY KIRPIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Haçlı Seterleri Tarihi Türkiye'de üzerinde fazla yoğunlaşılmamış konulardan biridir. Haçlı Seferlerinin sebepleriyle ilgili bahislere daha çok Batı kaynaklarında rastlanmaktadır. Doğu kaynaklarının verdiği bilgiler bu noktada pek sınırlı kalmaktadır. Haçlı Seferlerinin sebepleri çok yönlüdür. Batı'daki aktörleri Normanlar, Şövalyelik kurumu, Kilise ve Papalık olarak gösterilebilir. Doğu'da Haçlı Seferinin oluşmasında etkili olan ana unsur ve olaylar ise Bizans, Doğu kilisesi, Ermeniler, Türklerin baskısı, Arapların Yakındoğu'da siyasi üstünlüğü kaybetmesi olarak gösterilebilir. İlk Haçlılar diye bilinen ordu bildiğimiz anlamda klasik ordu yapısından çok farklı ve dağınık bir görünüme sahiptir. Öyle ki, her grup farklı zamanlarda, farklı güzergahlar izleyerek Anadolu'ya kadar gelmiş vs tüm sefer boyunca bir komuta birliği sağlanamamıştır. İlk Haçlı ordusunun sayısı hakKinda çeşitli mülahazalar vardır. Kaynakların verdiği rakamlara göre bir kanaat belirtmek gerekirse İlk Haçlıların sayısı Avrupa'dan çıkış itibariyle 100.000 Antakya'ya varış itibariyle 30.000 civarındadır. Hristiyanlık ibtidai fikri yapısı itibariyle mistik bir din olup, azizlerin gayretleriyle savaşçı bir anlayışa bürünmüştür. Doğal olarak, Roma Kilisesi'nin savaşçı bir anlayışa sıcak bakmaya başlamasıyla ve Doğu Kilisesi'nin de eski dini mistik tartışmaları sürdürmesiyle Hristiyan aleminde kiliseler arası rekabet iyiden iyiye alevlenmişti. 1054 Schism107 olayıyla birlikte Roma'nın üstünlük çabaları daha da artmış ve Papalar Hristiyanlığın kutsal şehirlerini elde etme sevdasına kapılmışlardır. Batılı milletlerin hemen hepsinden ve her sınıfından katılanların bulunduğu sefer tam bir kilise organizasyonu görünümündedir. İlk Haçlı Seferi Balkanlardan itibaren Hristiyanları da olumsuz yönde etkilemiştir. Yahudiler ise Müslümanlardan daha amansız bir düşman olarak görülmüşlerdir. Balkanlarda binlerce Yahudi katledilmiştir. Bu olay kadim Yahudi-Hristiyan düşmanlığını derinleştirmiştir.“Haçlı”adıyla tarif edilen şey nihayette siyasi yoruma açık bir siyasi tarih olayıdır. Birinci Haçlı Seferi ile Haçlılar Anadolu'yu çok kısa bir süre için de olsa istila etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
There are not enough works about the Crusades in Turkey. There are certain works concerning the reasons of the Crusades in the Western Sources, rather than in the Eastern Sources. In the West, the reasons of Normans, of chivalry institution, of Catholic Church and Papacy, as actors of the Crusades were multidimensional. The compradors of these actors in the East were the Byzantine Emperors, the Ermenians and their church, monophizits who came across the Turkish invasion, after the collapse of the Arab supremacy in the Near East. As it is well known, the First Crusade army had not got a classical army struciure. Each of the groups came to Anatolia at the different time by following different ways and also during the first campaign, they did not came under the influence of commondership of one man. There are certain considerations about the number of the Crusaders at the First one. According to the sources, the number of the Crusaders at their departure was 100.000 persons, but the number of them at their arrival to Antioch fell to 30.000 persons. At the beginning, the Christianity had a mystical structure, but in the course time, it became warrior religion by the efforts of saints, monks and priests. However, while the Roman Church was adopting the warlike understanding, the Orthodox Church maintained its mystic structure. Above all, the rivalry between these two churches flared rather well. With the event of Schism (1054) the supremacy of Roman Church increased and the Papacy fell in love with capturing the Holy cities of the Christianity.109 The Campaign seemed to be organised by the Church, included those from the Western nations and from the whole classes. The First Crusader Campaign influenced even the Christians in the Balkans. They regarded the Jews rather than Muslim as merciless enemy. Many Jews were murdered. This event deepened the hostility of Jews- Christians. The event described as“Crusade”was a political event of history, opening to political interpretation. The Crusaders invaded to Anatolia, for a short time by the First Crusade. mnvflilAlfCASVON NHRUr