Türkiye'de yeni bir spor ürünü olarak kadın futbolu
Woman football as a new sport product in Turkey
- Tez No: 370770
- Danışmanlar: DR. ERDEN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kadın ve Futbol kelimeleri bazıları için yan yana bile gelmesi imkansız iki kelime iken bazıları içinse muhteşem bir birliktelik olarak görülmektedir. Kadınların futbol sevgisini garip bulanlara karşın, hem tribünlerde coşkuyla maç seyreden hem de yeşil sahalarda top koşturan yüz binlerce kadın bulunmaktadır. Yüzyıllardır erkek egemenliğinde bulunan futbolda günümüzde kadınların varlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bugün dünyanın dört bir yanında kadınlar yeşil sahada futbol oynamaktadırlar. Ancak kadın futbolunun toplumdaki ön yargısını silerek bilinirliğini arttırmak ve gelişmesini sağlamak, önemli bir pazarlama işidir. Bu pazarlama işi, çok yönlü bir süreçtir. Kadın futbolu hem büyük bir geçmişe sahip olmadığı hem de pek fazla ilgi gören bir konu olmadığı için hakkında çok az çalışma yapılmış bir konudur. Bu çalışma Türkiye'de yeni bir ürün olarak kadın futbolunun pazarlanmasını inceleyerek kadın futbolu hakkında literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma için literatür taraması yapılarak, kadın futbolu ve spor pazarlaması konusunda yetkili kişilerle kadın futbolunun pazarlanabilirliği hakkında görüşme yapılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kadın futbolu, tarihi ve bugünkü durumu incelenirken, ikinci bölümünde, Türkiye'de kadın futbolunun pazarlanabilirliği ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın hipotezleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While woman an football are two words for someone to came togetter impossible , they are seen perfect pair for others. Despite all the people who finds strange the football love of woman, there an both woman who match match match at the stadium and there are hundrıds of woman who play play football at the stadium.The football which was at the influence of men for centuries , the existence of the woman increase day by day.Today woman play football all eraund the world.But it is the job of marketing to privent the prejudice of the woman football and develop it. Woman football both hasn't gat a big past and doesn't intcrust people .There are a few works on it.This study aims to analyse the marketing of woman football ( which is the new product in Turkey) and contribute the literature about woman football .For this study after making literature survey there was mafe a meeting by authorities .This study inclufes two parts.At the first part woman football , history and its today's condition are examined , while at the second part it is dealt whit the marketing of woman football .At the end of the study the hypothesis of the study was examed .