Etik liderliğin örgütsel bağlılığa etkisi: Finans sektöründe bir uygulama
The effect of ethical leadership on organizational commitment: An application on financial sector
- Tez No: 370771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; çalışanların Etik Liderlik algısının Örgütsel Bağlılıklarına olan etkilerini incelemektir. Bu etkiyi test etmek amacıyla 343 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Söz konusu anket İstanbul'da bulunan finans kurumlarında görev yapmakta olan çoğunlukta personel ve orta düzey yöneticilerden oluşan örneklem üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırmalarımızın neticesinde, etik liderlik algılamalarının, iş görenlerin örgütsel bağlılığını artırdığı yönünde bir sonuca ulaşılmıştır. Öte yandan yaşın ve kıdemin örgütsel bağlılığı etkilediğine dair istatistiksel olarak anlamlı bulgulara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate of effects of ethical leadership behaviors on organizational commitment. In order to test this effect, a survey was carried out with a sample of 343 people. The sample of the survey consisted of employees and middle managers of different financial institutions that are located in Istanbul. The survey results show that the perception of ethical leadership by employees improves organizational commitment. Moreover, the results indicate that there is no statistically significant relationship between age and tenure on organizational commitment.