Mala zarar verme suçu
Damage to property crime
  1. Tez No: 370775
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÇUBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mala zarar verme suçu, günlük hayatta en çok işlenen suç tiplerinden biridir. Bu suç, 5237 sayılı TCK'nun malvarlığına karşı suçlar başlıklı bölümünde mala zarar verme başlığı altındaki 151 ve 152. maddelerinde düzenlenmiştir. Mala zarar verme fiilleri, mülkiyet kavramı ve bireysel menfaatlerin ortaya çıktığı çok eski tarihi dönemlerden günümüze kadar varlığını sürdürse de bu fiiller ancak yakın zamanlarda bağımsız bir suç haline getirilmiştir. Tezimiz, Türk Ceza Kanunu'nun mala zarar verme suçları ile ilgili düzenlemelerini araştırıp değerlendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Tez hazırlanırken başta Türk Ceza Hukuku Külliyatı olmak üzere birçok kitap, tez, dergi, makale ve web sayfalarından istifade edilmiştir. Tezimizde, tartışmalı konularla ilgili öğretideki değişik görüşlere yer verilmiş ve içtihat ve uygulamalarla bu konular açıklanmaya çalışılmıştır. Yasa metni, öğretideki görüşler ve içtihatlar çerçevesinde mala zarar verme suçuna ilişkin karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde durulmuş ve bu sorunların ne şekilde çözüme kavuşturulması gerektiği ele alınmıştır. Mala zarar verme suçunu inceleyen bu teze, suçun tarihsel gelişimini de kapsayan temel kavramların irdelenmesi ile başlanmıştır. İkinci bölümde suçun unsurları ve nitelikli halleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kusurluluk ve kusurluluğu etkileyen haller, etkin pişmanlık, şahsi cezasızlık veya cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepler, suçun özel görünüş şekilleri, benzer suç tiplerinden farkı, soruşturma ve kovuşturma usulleri ve yaptırım hususları ele alınarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Damage to property crime, in your daily life for most types of crime committed. This crime, in the Turkish Penal code no. 5237 offences against property damage to property in the section titled 151 under the heading of, and 152. articles regulated. Actual damage to property, the concept of ownership and individual interests of the emergence of the very old times up to the present day, although the existence of these actions, however, recently an independent crime. Our thesis, the Turkish Penal Code, damage to property crimes to investigate and regulations has been prepared in order to assess. While preparing the thesis Turkish Criminal Law in the Literature, including books, theses, magazine, article, and benefit from the web page. Our thesis is controversial issues related to education in the different opinions are provided and in case law and practices have attempted to explain these issues. The text of the law, education and opinions in the case law of the damage to property within the framework of international agreements on issues that may be encountered and how these problems should be resolved. Damage to property crimes are studied in this thesis, the historical development of the crime, including the study of the basic concepts started with. In the second chapter the elements of the crime and qualified to make. In the third chapter of imperfection and affecting the imperfection of the cases, active repentance, personal impunity discount or punishment, which requires personal reasons of the crime, special forms of appearance of the similar type of crime, from investigation and prosecution procedures and sanctions issues addressed by the study have been completed.