Mala zarar verme suçu (5237 sayılı TCK.m.151vd.)
The crime of harming to property
  1. Tez No: 226284
  2. Yazar: SELAMİ TURABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
İnceleme konumuzu oluşturan mala zarar verme suçu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; genel açıklamalar, tarihi gelişim, mukayeseli hukuk, korunan hukuki değer ve suçun unsurları, ikinci bölümde ise kusurluluk, kusurluluğu etkileyen haller, hata halleri, şahsi cezasızlık veya cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepler, etkin pişmanlık, suçun özel görünüş şekilleri, suçun nitelikli unsurları, lehe kanunun uygulanması, benzer suçlardan farkı, yaptırım ve kovuşturma usulü yer almaktadır.Bu suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ikinci kitabının, ikinci kısmının, mal varlığına karşı suçları içeren onuncu bölümünde, ?mala zarar verme? başlıklı 151. maddesinde düzenlenmiştir. Burada; ?(1)Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır? denilmektedir. TCK.nun 152. maddesi ise mala zarar verme suçunun nitelikli halini düzenlemektedir. Madde metni; ?Mala zarar verme suçunun;a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,f)Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak, İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.(2) Mala zarar verme suçunun;a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak, İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır? şeklindedir.TCK.nun 151/1. maddesinde mala zarar vermenin temel şekli yer almaktadır. Suç; başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkma, tahrip etme, yok etme, bozma, kullanılamaz hâle getirme ve kirletme suretiyle işlenebilmektedir. Örneğin başkasına ait binanın duvarına yazı yazmak, afiş veya ilan yapıştırmak veya resim yapılarak kirletmek şeklinde gerçekleştirilebilir.151. maddesinin 2. fıkrasında, 765 sayılı Kanunun 521. maddesinde müstakil olarak düzenlenen başkasına ait sahipli hayvana zarar vermeye ilişkin hükümlerin yer aldığı görülmektedir. Burada, haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldürme, işe yaramayacak hâle getirme veya değerinin azalmasına neden olma halleri suç sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of harming to property, which is our research topic, is made up of two parts. The first part includes general explanations, historical development, contrastive law, the protected judicial value and the elements of the crime. The second part includes defectiveness, the states effecting the defectiveness, states of mistake, personal unpunishment or personal reasons requiring reduction in the punishment, active penitence, the special cases of crime, the qualified elements of the crime, the application of law in favor, difference from similar crimes, sanction, prosecution procedure.This crime is held in 151st article, which is titled as ?harming to property?, in the tenth episode, which includes the crimes against property in the second part of the second book of TCK (Turkish Punishment Law) number 5237. A person who gives partly or complete damage to another person?s immovable or movable goods and demolishes, destructs, gets rid of, spoils, dirties or causes them not to be used is punished with prison sentence from four months to three years, or judicial fine according to the complain of the injured party.It?s said ?in the condition of not having a right reason if a person kills an owner?s animal, causes it not to be used, causes it to loose its valve the paragraph of judge ment above is put into practice. ?The 152 nd article of the law of Turkısh Republic puts in order the characteristic condition of the crime of demolishing property.The text of parograph says a person is punished with prison sentence from a year to six years if he commits an offense. About the places for the use fo public or public service, buildings, facilities or goods belong to the public institutions and ertablishments. About all facilities which are protected from fire, flood, accidents all kinds of catastrophes. About the vine shoots, saplings, every kind of planted trees every where with the exception of the places in the statues of government forests. About the facilities in the use of protecting form catastrophes, watering and getting fresh water.About the buildings, facilities, goods in the use and the possession of the employers, workers in the condition of strike and lockout or the employer and worker laber unions or confederations. About the buildings, facilities or goods in the use of political parties, professional associations in condition of public institution and upper foundations. In the condition of commiting a crime tu take revenge from a civil cervant because of his occopation although being retined.The basic states of harming to property take place in the 151/1st article of TCK (Turkish Punishment Law). The crime can be realized as demolishing, destroying, terminating, ruining and devastating someone?s movable or immovable property partly or completely. For example; writing slogans, sticking posters or notices on the walls of a building belonging to someone else.Judicial edicts on harming to an animal belonging to someone else, which are seen separately in the 521st article of the Law number 765, are seen in the 2nd subsection of the 151st article as well. Here, killing, putting into a useless state or states resulting with a loss in the value of an owned animal without a reasonable cause, are regarded as crime.