Online shopping: As a coping mechanism with work to life conflict
Online alışveriş: İşten hayata yönelen çatışma ile baş etme mekanizması olarak
- Tez No: 370774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SELİN ERBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
20. yüzyılda gelişmeye başlayan derin İş-Aile Çatışması (İAÇ) geçmişine karşılık olarak İş-Hayat Çatışması (İHÇ) göreceli olarak yeni bir akademik gelişmeye başlamış bir alandır. Aynı şekilde İAÇ Türkiye' de ancak 21. yüzyılda gelişmeye başlamış fakat ardından İHÇ takip etmemiştir. Bu araştırmalara göre zaman kısıtlılığı İHÇ' nin asıl nedeni olarak gösterilmektedir. Bu araştırmanın amacı İstanbul' da ki beyaz-yakalı çalışanlar/işçiler hakkında bilgi edinerek onları daha iyi hedefleyebilmek ve online alışveriş pazarında daha iyi konumlanabilmektir. Bu nedenle, bu araştırmada İHÇ, daha yüksek bir Online Alışveriş Davranışı (OAD)' na yol açan, bir faktör ve neden olarak alınmıştır. Bu ilişki 193 çalışanın cevaplandırdığı bir anket kullanılarak araştırılmıştır ve buna göre, İHÇ ile OAD arasında significant olmayan fakat OAD' yi .128 oranında açıklayan bir ilişkiye ulaşılmıştır. Buna ek olarak, cinsiyet, ideal cinsiyet özelliklerine uyma baskısından dolayı, hem İAÇ hem de İHÇ için en önemli demografik özelliklerden biridir. Bu nedenle cinsiyet İHÇ ve OAD arasında ki ilişkiyi modere eden bir değer olarak kullanılmış, sonuç olarak da kadın çalışanlar için ilişki significant ve güçlü çıkarken erkek çalışanlar için ilişki insignificant ve zayıf bir ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work-Life Conflict (WLC) is a new area of interest in academic realm compared to deep rooted history of Work Family Conflict (WFC) since late 20th century. WFC is also started to develop in Turkey which WFC at the beginning of the 21st century however WLC have not pursued it. According to these studies time shortage is the main motive behind WLC. The purpose of this research is to reach knowledge on white-collar employees in Istanbul to better target them and position in the online shopping market. Therefore, in this study WLC is considered as a factor and motivation that leads to higher Online Shopping Behaviour (OSB). This association is examined by questionnaire which 193 employees have responded. According to this, it is found that WLC and OSB has insignificant relationship but WLC is explaining OSB on a level of .128. In addition to this, gender which is one of the most significant demographic characteristic for WFC and WLC due to social pressure on individuals to fit the ideal gender traits. Thus, it is used as a moderator variable to the relationship. The relationship is observed to be stronger and significant for female employees, while it is insignificant and weaker for male employees.